Na 1000-lecie obrony Niemcza będzie honorową stolicą powiatu

Na 1000-lecie obrony Niemcza będzie honorową stolicą powiatu

Obrona Niemczy z 1017 roku – czytamy w stanowisku Rady Powiatu Dzierżoniowskiego – zatrzymała połączone siły niemiecko-czesko-wieleckie pod wodzą cesarza niemieckiego Henryka II i tym samym powstrzymała cesarskie plany podboju i podporządkowania państwa polskiego hegemonii niemieckiej. Był to bardzo istotny sukces militarny Bolesława Chrobrego.

Tematyka związana z przyszłorocznymi obchodami 1000-lecia obrony Niemczy była głównym elementem programu sesji Rady Powiatu, która 31 maja wyjątkowo rozpoczęła się od zwiedzania Niemczy, a kontynuowana była w przepięknym, podniemczańskim Arboretum w Wojsławicach. Jednogłośną decyzją radnych ustalono, że Niemcza w roku 2017 zostanie Honorową Stolicą Powiatu Dzierżoniowskiego.

niemcza 2niemcza 3

Radni w trakcie sesji przyjęli także specjalne stanowisko „w sprawie wspierania obchodów  Milenium Obrony Grodu Niemcza 1017-2017”. Przeczytać w nim można między innymi:

„Rada Powiatu Dzierżoniowskiego wyraża wolę wspierania działań Miasta i Gminy Niemcza w organizacji obchodów Milenium Obrony Grodu Niemcza 1017– 2017. (…) Do dzisiaj obrona Niemczy z roku 1017 to największa i najważniejsza bitwa, jaka miała miejsce na ziemiach powiatu dzierżoniowskiego, w której stroną było państwo polskie, w dodatku stroną zwycięską! Jubileusz tysięcznej rocznicy jest również sam w sobie doniosłym wydarzeniem historycznym, które należy podkreślić i uczcić.

Milenium Obrony Grodu Niemcza 1017 – 2017 daje wyjątkową szansę dla działań kulturalno-historycznych, przyczyniających się do rozwoju powiatu, w szczególności w zakresie szeroko rozumianej turystyki. Jest to również ważny temat, który można doskonale wykorzystać do promocji terenu całego powiatu – nie tylko w warstwie kulturalno-historycznej, ale także popularyzując wszelkie jego walory i atrakcje: turystyczne, sportowe, gospodarcze.”

Warto dodać, że o zaangażowanie się powiatu dzierżoniowskiego w obchody 1000-lecia obrony Niemczy od wielu miesięcy apelowali – na szczęście skutecznie – radni powiatowi klubu Prawa i Sprawiedliwości. Do zrobienia jest naprawdę wiele!

I aż trudno nie dostrzec, że Bolesław Chrobry nawet po 1000 lat nadal skutecznie walczy o polski Śląsk!

Foto: zPrawa/pl

Jeden Komentarz

  1. Dzisiaj Niemcza może być przykładem – i jest – że przed „żywiołem niemieckim” możemy się obronić. Żywiołem w każdej postaci.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.