11 Listopada: biało-czerwony Marsz dla Niepodległej przeszedł ulicami Dzierżoniowa

11 Listopada: biało-czerwony Marsz dla Niepodległej przeszedł ulicami Dzierżoniowa

11 listopada – najważniejszy dzień obchodów 99. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości w Dzierżoniowie rozpoczął się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Jerzego. Mszy koncelebrowanej przewodniczył ks. Józef Błauciak. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta wzięli udział w – Wielkim Przemarszu Ulicami Miasta.

Maszerowaliśmy „W biało-czerwonych barwach dla Niepodległej”, prowadzeni przez Miejską Orkiestrą Dętą oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty i członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego wyjątkowo malowniczą trasą, która rozpoczęła się w Rynku, a dalej wiodła ul. Świdnicką, przez Rondo Niemieckie, Rondo Polskiego Państwa Podziemnego, ul. Piastowską, przez Rondo Gruzińskie, Rondo Kresów II Rzeczpospolitej do Skweru Solidarności a zakończyła się przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny, gdzie po wystąpieniu burmistrza Dariusza Kucharskiego złożono w imieniu mieszkańców i samorządu wieniec oraz wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pamięci upamiętniające walczących o odzyskanie wolnej i niepodległej Polski.

W tym pierwszym marszu w naszym mieście, który połączył mieszkańców bez względu na poglądy polityczne, uczestniczyło bardzo wiele osób. Wśród maszerujących był cały przekrój społeczeństwa miasta. Od najmłodszych, których na marsz zabrali rodzice, po młodzież, osoby dorosłe i starsze. Daje to nadzieję na przyszłość na trwałe wpisanie się Wielkiego Przemarszu Ulicami Miasta, który z czasem powinien przyjąć nazwę Dzierżoniowski Marsz Niepodległości, w stały zwyczaj i tradycję miejską.

dasbde

Po zakończeniu uroczystości, część mieszkańców ze środowisk konserwatywnych przeszła przed Pomnik Żołnierzy Wyklętych, aby oddać hołd tym którzy oddali swoje życie walcząc w powstaniu antykomunistycznym o wolną i niepodległą Polskę. To dzięki nim dzisiaj możemy żyć i budować silne państwo.

„Teraz mamy czas dobrej zmiany, idziemy w kierunku Polski, która jest państwem dumnym, niepodległym i silnym i nie zejdziemy z tej drogi. Ten rok, który przed nami, rok stulecia to będzie rok w którym uczynimy wiele właśnie w tym kierunku. Będziemy działać w ten sposób by świadomość społeczna, duchowość naszego narodu, poczucie siły, znaczenia, wartości nieodległości, umacniały się. Jestem przekonany, że za rok, za kilkanaście miesięcy, Polacy, Polska będą silniejsi” – powiedział Jarosław Kaczyński, składając kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Uroczystościom miejskim w Dzierżoniowie towarzyszył VII Dzierżoniowski Bieg Niepodległości. Ten uroczysty dzień zakończył się koncertem patriotycznym „Niepodległa” w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, który odbył się w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury w Kinoteatrze „Zbyszek”.

11 listopada już od roku 1920 stał się dniem święta upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123. latach zaborów. Początkowo były to obchody nieoficjalne, defilady wojskowe oraz okolicznościowe uroczystości państwowe i kościelne. 8 listopada 1926 roku Józef Piłsudski, ówczesny premier Rządu Polskiego, ustanowił 11 listopada dniem wolnym od pracy dla urzędników państwowych, a od 1932 roku stał się on również dniem wolnym od nauki. Rangę święta państwowego dzień 11 listopada uzyskał dopiero ustawą Sejmu z 23 kwietnia 1937 roku. W założeniach data ta miała łączyć ważne dla Polski elementy: zakończenie I wojny światowej, odzyskanie niepodległości oraz upamiętnienie osoby Józefa Piłsudskiego i roli odegranej przez niego w tych procesach.

Od roku 1939 do 1989 obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione, początkowo przez niemieckich i sowieckich okupantów, a następnie władze komunistyczne Polski Ludowej, które nakazały obchodzić dzień podpisania Manifestu Lipcowego jako święto narodowe. U schyłku rządów komunistycznych w Polsce listopadowe święto zostało, ustawą Sejmu z dnia 15 lutego 1989 r., przywrócone pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. W tej formie, jako dzień wolny od pracy, w którym odbywają się uroczystości rocznicowe, funkcjonuje do dziś. (Źródło: cbw.pl).

Dziękuję wszystkim uczestnikom tegorocznych dzierżoniowskich obchodów Święta za wspólne wspaniałe przeżycia, które już zapisały się w naszej pamięci. Jestem przekonany, że patriotycznych wzruszeń dostarczą nam w kolejnych latach uroczystości, które już na trwałe wpisały się w życie naszego miasta.

Uczciliśmy godnie Święto Niepodległości, niech 11 listopada przypomina nam, że mimo wrogów zewnętrznych i ich agentów wewnątrz Polski, to jest nasze państwo i potrafimy je obronić. Do tego zobowiązują nas rodzice – nasze matki i nasi ojcowie.

Foto: K. Janeczko/zPrawa.pl

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.