12 maja w Dzierżoniowie złożą hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

12 maja w Dzierżoniowie złożą hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Przed południem 12 maja, w Dzierżoniowie odbędzie się skromna uroczystość przypominająca o 83. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji przed tablicą poświęconą Komendantowi czytane będą fragmenty wspomnień jego ostatniego adiutanta – rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 przed kamienicą w Rynku 55 – gdzie znajduje się pamiątkowa tablica – wyprowadzeniem posterunku honorowego Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Następnie pod tablicą złożone zostaną kwiaty, a zaproszeni goście czytać będą fragmenty wspomnień  A. Hrynkiewicza – adiutanta przybocznego Marszałka Piłsudskiego – z ostatnich miesięcy życia Marszałka. Należy przypomnieć, że Aleksander Hrynkiewicz  po wojnie, mniej więcej do połowy lat 50., mieszkał na terenie powiatu dzierżoniowskiego.

jp2
W drodze na Wawel. Pierwszy z lewej rotmistrz Aleksander Hrynkiewicz, w środku wdowa Aleksandra Piłsudska i generał dywizji Edward Śmigły-Rydz.

„Przerwał mi Komendant zapytaniem, czy znam Wilno. Odpowiedziałem, że znam. Poznałem miasto w czasie wojny, w roku 1919, kiedy to mój 1-szy pułk szwoleżerów zdobywał miasto. Dodałem, że należę do tych szczęśliwców, którzy pierwsi wkroczyli w bramy miasta. Byłem tym patrolem, który jako czołowy 3-go szwadronu dotarł o świcie dnia 19-go do Ostrej Bramy, konno. Z nacierającym pieszo szwadronem zapoznałem się z ulicą Wielką i Placem Katedralnym, a dnia następnego z Cielętnikiem pod Górą Zamkową i ulicą Swiętojerską i pobrzeżami Wilii oraz z mostem Zielonym i Nadbrzeżną.”

Na uroczystość zaprasza Klub 5. Grudnia, GRH 58. pułku piechoty (4. psw) i Związek Strzelcki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego”.

ir

foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*