150 lat później. Dumni i wzruszeni, możemy wspominać Józefa Piłsudskiego w wolnej Polsce

150 lat później. Dumni i wzruszeni, możemy wspominać Józefa Piłsudskiego w wolnej Polsce

5 grudnia 1867 roku, w Zułowie na Wileńszczyźnie, przyszedł na świat Józef Klemens Piłsudski. Twórca Legionów, Wskrzesiciel Niepodległej Polski, Naczelnik Państwa. Dla niektórych był Dziadkiem, dla innych Komendantem, zaś dla całego państwa prawdziwym Mężem Opatrznościowym, który poprowadził Polaków ku Niepodległości.

Dzisiaj, dumni i wzruszeni, możemy wspominać Józefa Piłsudskiego w wolnej Polsce.

Z Józefem Piłsudskim nadal łączy nas problem polskiej Niepodległości, problem równie gorący i rodzący podobnie fundamentalne zadania na miarę pokoleń. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiaj świętujemy sto pięćdziesiątą rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, a za rok świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Józef Piłsudski poświęcił pięćdziesiąt lat swojego życia, pół wieku pracy u podstaw, pół wieku walki, pół wieku wątpliwości, porażek i codziennego trudu i mając już za sobą pięćdziesiąt jeden lat życia, rozpoczynał 11 listopada 1918 roku kolejne lata pracy i odpowiedzialności. Niepodległość i suwerenność uważał za fundamenty państwa.

Nasza dzisiejsza sytuacja polityczna jest bardzo podobna. Mamy targowiczan w totalnej opozycji, lewicowo-liberalny antypolski fanatyzm w czerwonej Brukseli, fundamentalne problemy konstytucyjne, plemienny podział społeczeństwa, a przed nami podstawowe wybory, dlatego musimy mieć świętą cierpliwość, wiarę i wytrwałość w reformowaniu państwa.

Józef Piłsudski powiedział: „Bezsilna wściekłość dusiła mnie nieraz, że w niczym zaszkodzić wrogom nie mogę, że muszę w milczeniu znosić deptanie mej godności i słuchać kłamliwych i pogardliwych słów o Polsce, Polakach i naszej historii.[…] Staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści”.

Dzisiaj myśli i program Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego – ludzi którzy współtworzyli Polskę, która odrodziła się po ponad wieku narodowej niewoli – skutecznie realizuje rząd zjednoczonej prawicy na czele z premier Beatą Szydło. Która na Twitterze napisała mocne słowa – „Bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska. Dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna. Wyrosła na fundamencie chrześcijańskim, tolerancyjna i otwarta. Nowoczesna i ambitna. To mój kraj. Przykład dla Europy i świata. Tacy jesteśmy Polacy”.

Pamiętajmy o tym!

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.