150. rocznica urodzin Marszałka Piłsudskiego przed Pomnikiem w Dzierżoniowie

150. rocznica urodzin Marszałka Piłsudskiego przed Pomnikiem w Dzierżoniowie

Wieczorem 5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, członkowie GRH 58 pułku piechoty (4 psw) wraz ze strzelcami Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego wystawili posterunek honorowy przed dzierżoniowskim Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny.

Uroczyste spotkanie przed dzierżoniowskim pomnikiem poprzedzone zostało akcją plakatową, przypominającą o tej szczególnej  rocznicy. Na plakatach, które zawisły na słupach ogłoszeniowych powiatu dzierżoniowskiego, znalazła się podobizna Marszałka Piłsudskiego i cytat z jednego z licznych wystąpień Komendanta:

„Całe życie walczyłem o znaczenie tego, co zowię impoderabilia, jak honor, cnota, męstwo i w ogóle siły wewnętrzne człowieka, a nie starania o korzyści własne, czy swego najbliższego otoczenia. Honor nasz powinien polegać na służbie. Służymy Ojczyźnie, a służba jest niczym innym, jak słuchaniem praw, przez Ojczyznę dla Ojczyzny ustanowionych.”

ddsdfg

Jubileuszowe spotkanie przed pomnikiem w Dzierżoniowie oraz akcja plakatowa zainicjowane zostało przez „Klub 5 Grudnia”. Po wysłuchaniu krótkiego rysu historycznego, wygłoszonego przez Janusza Manieckiego, zebrani złożyli znicze i wysłuchali pieśni „My, Pierwsza Brygada”. Wszystkim zgromadzonym za obecność podziękował dowódca GRH 58 pp, radny powiatowy – Jarosław Kresa.

Warto przypomnieć, że 5 lat temu rekonstruktorzy z dzierżoniowskiej GRH – z okazji 145. rocznicy urodzin Marszałka – mieli zaszczyt wystawić posterunek honorowy przy jego trumnie na Wawelu.

foto: K. Janeczko/zPrawa.pl

ir

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*