40-lecie posługi kapłańskiej księdza prałata Kokoszki

40-lecie posługi kapłańskiej księdza prałata Kokoszki

Ksiądz Zygmunt Kokoszka, rocznik 1951, pochodzi z bardzo pobożnej rodziny. Od 5 roku życia pełnił posługę ministranta, dlatego po ukończeniu Liceum Pedagogicznego wstąpił do wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego. 29 maja 1976 roku w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza otrzymał święcenia kapłańskie.

26 czerwca 1976 r. jako wikariusz rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu, następnie w Biestrzykowicach, Stroniu Śl. i Wrocławiu. A w 1987 roku został mianowany proboszczem w parafii Minkowice Oławskie. 26.06.1989 r. skierowany został do Dzierżoniowa, gdzie w grudniu uzyskał mianowanie na funkcję proboszcza parafii pw. Królowej Różańca Św. 1 czerwca 2008 r. objął funkcję dziekana dekanatu Dzierżoniów.

29 maja, w podziękowaniu za 40. lat posługi kapłańskiej, odprawiona została msza św. W wypełnionej po brzegi świątyni, parafianie dziękowali Panu Bogu za dar powołania i kapłaństwa ks. Zygmunta. W imieniu grup modlitewnych, POAK, TPŚSD, SKA „Na Pawłowym Wzgórzu” oraz wiernych laudację i podziękowania wygłosiła pani Anna Kalbarczyk, przewodnicząca PO AK.

„Drogi Księże Proboszcz,u dostojny Jubilacie. Na głos Chrystusa „pójdź za mną” ty odpowiedziałeś: tak Pani idę z Tobą, wstępując na drogę powołania kapłańskiego, na całe zawarłeś życie przyjaźń z Panem Bogiem. Jego Syna Pana Jezusa Chrystusa uznałeś za swojego najbliższego przyjaciela, dlatego na obrazku prymicyjnym umieściłeś słowa: „Dziękuję Ci Boże mój za wezwanie mnie do przyjaźni z Tobą”.

To już 40. lat trwa przyjaźń, która rozwija i cementuje twoje kapłaństwo, dla chwały Pana Boga i dobra wspólnoty parafialnej. Nad przyjaźnią czuwa Maryja Matka Kapłanów – Najświętsza Panna Maryja. Drogi księże proboszczu dziękujemy Ci za sprawowanie posługi duszpasterskiej w naszej parafii, za sprawowanie sakramentów świętych, głoszenie słowa Bożego, które przybliża nam prawdę o Jezusie Chrystusie i prowadzi nas do zbawienia. Dziękujemy Ci za pogodny uśmiech, za każde ciepłe słowo, za upominanie nas kiedy grzeszymy, za szczerość, życzliwość, cierpliwość i zrozumienie”. Kończąc laudację pani Anna powiedziała: „Żyj spokojnie i idź ciągle do przodu dając swobodę działania Duchowi Świętemu, który jest w twoim sercu. Z bukietem kwiatów, bukiet modlitw w twojej intencji”.

W wywiadzie, który przeprowadziłem z ks. Zygmuntem, powiedział on: „Moje kapłańskie posługiwanie w Dzierżoniowie rozpoczęło się w lipcu 1989 r. Na podstawie obserwacji tej wspólnoty mogę stwierdzić, że mimo wielkich wpływów propagandy ateistycznej ludzie nie dali się zwieść i zdecydowanie wybrali Boga. Dzisiaj z satysfakcją zauważam, że coraz więcej ludzi pojawia się na mszach św. w naszym kościele parafialnym. Mimo że świątynia jest bardzo obszerna, w niedziele, aby zająć miejsce w ławkach, trzeba przyjść przynajmniej pół godziny przed rozpoczęciem Eucharystii! Stale rośnie także ilość rodzin przyjmujących wizytę duszpasterską po kolędzie. Nadal jednak aktualnym problemem jest postępująca laicyzacja, szczególnie młodzieży, która coraz mniej uwagi przywiązuje do życia sakramentalnego.

Często zdarza się też, że osoby po wielu latach życia w związkach niesakramentalnych postanawiają w końcu uregulować sprawy z Bogiem i Kościołem. Jestem przekonany, że taki stan rzeczy to między innymi efekt ofiarnej pracy kapłanów posługujących tu wcześniej i obecnie. Dzisiaj zbieramy owoce ich poświęcenia i trudu kapłańskiego. Postawa tutejszych mieszkańców potwierdza prawdę o tym, że tak naprawdę jedyną trwałą wartością jest Bóg.”

Parafia Królowej Różańca Świętego liczy około 10 350 osób, z tego około 8500 przyznaje się do wiary katolickiej. Za księdzem Janem Kruciną można powiedzieć, że „chociaż wiara jest osobowym spotkaniem człowieka z Bogiem, nie dokonuje się w izolacji. Chociaż dotyczy wyłącznie jednostek, nie jest sprawą prywatną, gdyż dojrzewa w obrębie wspólnoty”.

Za swoje największe osiągnięcie ksiądz Zygmunt uważa dokończenie budowy kaplicy i salek katechetycznych oraz budowę i wyposażenie kościoła. Z dumą podkreślił, że zawsze może liczyć na wiernych parafian – „jeżeli udało mi się wybudować kościół sfinansowany w 95% ze składek parafian i jestem tu od 27. lat proboszczem, więc udało mi się zrobić to co najważniejsze, wybudować Żywy Kościół, dzisiaj świątynia nie świeci pustkami”.

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.