70 lat nazwy Dzierżoniów… na cześć Jana, czy Kurta?

70 lat nazwy Dzierżoniów… na cześć Jana, czy Kurta?

Nie Reichenbach, nie Rychbach, ale… Dzierżoniów. 17 maja minęła 70 rocznica nadania nowej nazwy miastu znad Piławy.

W roku 1946 tę nową nazwę przyjęto na cześć księdza Jana Dzierżonia, żyjącego w latach 1811 – 1906 na Opolszczyźnie wybitnego pszczelarza, odkrywcy partenogenezy u pszczół.

Nie Reichenbach, nie Rychbach, ale… Dzierżoniów. 17 maja minęła 70 rocznica nadania nowej nazwy miastu znad Piławy.

Ciekawostkę stanowi fakt, że ostatnim niemieckim burmistrzem miasta leżącego u podnóża Gór Sowich (w latach 193-1945) był… Kurt Dzierzon.

„Do tej pory – mówił 5 lat temu w trakcie sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa, Henryk Smolny – dyrektor Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie – nasza świadomość historyczna była nieco inna, jeżeli chodzi o ostatniego burmistrza niemieckiego miasta, który miał przekazywać władzę w maju 1945 roku, władzom sowieckim. Natomiast dzisiaj już wiemy, że to też wyglądało inaczej.”

4 komentarze

  1. Powiem przekornie (a może niezupełnie), że nazwa miasta miała uczcić twórcę i szefa pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa: Czeka, GPU i OGPU, symbol terroru w rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji. Feliks Dzierżyński (bo o nim mowa) zyskał przez to miano Żelazny Feliks, Krwawy Feliks i Czerwony Kat. Uważany jest za jednego z twórców państwa radzieckiego. Na to, że tak było wskazuje rok zmiany nazwy z Rychbach (nazwa nadana w 1945 r.) na Dzierżoniów, to jest rok 1947. W tych latach była powszechna praktyka nadawania miejscowościom nazw pochodzących od nazwisk (lub pseudonimów) znanych komunistów. W 1946 r. , w maju, spotkało to m.in. podkarpacką miejscowość Brückenberg (Mostowa Góra), która otrzymała nazwę Bierutowice.
    Na szczęście mieliśmy na podorędziu także zacną postać księdza Jana Dzierżona, ślązaka urodzonego pod Kluczborkiem. I dzięki temu możemy się dziś cieszyć z nazwy, którą zawdzięczamy sławnemu pszczelarzowi. I tak jest dobrze.

  2. Jarosław Kresa

    A w zasadzie to od nazwiska Dzierzon, więc nie Dzierżonów, a wręcz Dzierzonów 🙂 ?

  3. Zdaje się, że w nazwie miasta jest błąd. Skoro Miasto nosi „imię” od nazwiska „Dzierżon” nazwa powinna brzmieć „Dzierżonów” bez „i”. Druga ciekawostka: w latach 70-tych XX wieku ponoć planowano połączenie Dzierżoniowa, Bielawy i Pieszyc. Tak powstałe miasto miało nosić nazwę „Sudety”.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*