W 8. rocznicę tragedii – dzierżoniowianie na uroczystościach odsłonięcia pomnika w Warszawie

W 8. rocznicę tragedii – dzierżoniowianie na uroczystościach odsłonięcia pomnika w Warszawie

Główne obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły  się w Warszawie. Swoje wystąpienie miał zaplanowane m.in. prezydent Andrzej Duda oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Uroczystości kolejnej rocznicy tragedii smoleńskiej rozpoczęły się rano, a zakończyły późnym wieczorem.

Najważniejszym punktem obchodów było uroczyste odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Ponadto jak zapowiedziano, to właśnie 96. miesięcznica smoleńska była tą ostatnią. Do odsłonięcia monumentu zostały zaproszone wszystkie rodziny ofiar.  W odsłonięciu uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, Małgorzata Wassermann, Ewa Kochanowska, Andrzej Melak, Ewa Kochanowska. Następnie pomnik został poświęcony przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, autorstwa Jerzego Kaliny, stanął na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego a ul. Królewską. Po krótkiej przerwie w oficjalnych uroczystościach, uczestnicy przenieśli się na Mszę św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. We mszy św. brali udział m.in. Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz członkowie rządu i prezydent z małżonką.

warsz

Podczas homilii na Mszy św. bp. Michał Janocha, oprócz wspomnienia ofiar, mówił o „czarnych marszach”, bolszewickiej Rosji i nazistowskich Niemcach, pytał –„ Quo vadis Polonia?” Po Mszy św. ruszył „ Marsz Pamięci” , który skierował się pod Pałac Prezydencki. Tam prezes PiS zapowiedział, że w 8. rocznicę i 96 miesięcznicę kończą się marsze każdego 10. dnia miesiąca.

To 96 marsz, tyle marszów, ile ofiar katastrofy. To pierwsza przesłanka, jeśli nie decydująca, dzięki której mogę powiedzieć, że marsze organizowane co miesiąc kończymy – powiedział Jarosław Kaczyński, a pózniej dziękował po kolei osobom, które pomagały przy ich organizacji.

Prezes PiS zwrócił się bezpośrednio do Antoniego Macierewicza: ”Chcę podziękować, choć to nie była Jego główna rola, Antoniemu Macierewiczowi. Wiele lat ciężkiej pracy, było mnóstwo eksperymentów, hipotez, ale Jego stalowa wola doprowadziła do tego, że jesteśmy bliżej prawdy.”

Zakończenie obchodów miało miejsce na pl. Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty przy pomniku, a głos ponownie zabrał Jarosław Kaczyński, dziękując powtórnie Radiu Maryja i o. Rydzykowi.

Na uroczystości przyjechali ludzie z różnych stron Polski, by oddać hołd zmarłym. Również z Ziemi Dzierżoniowskiej i Kłodzkiej przybyło kilkadziesiąt osób, by wziąć udział w odsłonięciu pomnika ofiar tragedii smoleńskiej, byli to członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Klubu Gazety Polskiej II i Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego.

Wiązankę kwiatów przy odsłoniętym pomniku złożyły w ich imieniu przewodniczące Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Ziemi Dzierżoniowskiej i Kłodzkiej – Irena Bukalska i Krystyna Śliwińska.

Irena Bukalska

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*