93. miesięcznica tragedii smoleńskiej w Dzierżoniowie. Spotkanie przed pomnikiem

93. miesięcznica tragedii smoleńskiej w Dzierżoniowie. Spotkanie przed pomnikiem

Chwała tym, którzy stali tutaj z krzyżem. Chwała tym, którzy walczyli o prawdę na czele z Antonim Macierewiczem – stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, zwracając się do obecnych przed Pałacem Prezydenckim, w 93. miesięcznicę smoleńską.

Prosił również o zaufanie: Nasza droga naprawy RP, dobrej zmiany, czasem ze względu na okoliczności jest kręta, ale to, o co was dzisiaj proszę (…) to zaufanie. Ufajcie, że idziemy drogą w tym samym kierunku, że nie ulegnie najmniejszej zmianie, że dojdziemy do celu i będziemy mieli naprawdę niepodległą, godną, silną Polskę – mówił podczas miesięcznicy.

„Być wiernym i trwać. Przez osiem lat naszej walki o prawdę o tragedii nad Smoleńskiem to jedyny sposób i jedyna droga, by nie zwątpić, by nie dać się zakrzyczeć wszystkim, dla których to, co robiliśmy, było cierniem w oku” – czytamy w apelu Klubów „Gazety Polskiej”, który został odczytany podczas obchodów 93. miesięcznicy tragedii smoleńskiej.

W Dzierżoniowie w deszczowe styczniowe popołudnie zebraliśmy się jak zwykle przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, żeby wspomnieć i modlić się za ofiary smoleńskiej tragedii. Od tamtej strasznej soboty w 2010 roku minęło już siedem i pół roku. Jesteśmy już blisko wyjaśnienia okoliczności i przebiegu katastrofy.

Przewodniczący Klubu GP Janusz Maniecki w swoim wystąpieniu powiedział, że jest przekonany, że dymisja Antoniego Macierewicza, nie wpłynie w żaden sposób na prace komisji smoleńskiej. – Pan Macierewicz jest bardzo zaangażowany w sprawę Smoleńska, jest duszą tych wszystkich działań – podkreślił. Już dzisiaj podkomisja podała nowe ustalenia: „…podano, tego dnia podczas posiedzenia plenarnego podkomisji Frank Taylor, międzynarodowy ekspert z dziedziny badania wypadków lotniczych, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym Podkomisji stwierdził, że: lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej; istniało kilka źródeł eksplozji: w skrzydle, slocie, a także w centropłacie, potwierdzone przez analizę mechanizmu uderzenia drzwi w ziemię, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła – wnioski te zostały przyjęte przez członków Podkomisji i stanowią jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego – napisano w komunikacie”.

Powiedział również, że należy spokojnie poczekać na raport komisji, który mamy poznać w ósmą rocznicę katastrofy.

Osobiście nadal mam duże zaufanie do JK i AM, którzy moim zdaniem dla dobra Polski przyjęli optymalne rozwiązanie rekonstruując rząd a to, że Antoni Macierewicz został szefem podkomisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską jest dla mnie gwarancją na rzetelne wyjaśnienie przyczyn katastrofy. Wierzę, że 10 kwietnia poznamy prawdę.

 

Kazimierz M. Janeczko

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*