„Biografie kresowe dzierżoniowian” – w czerwcu ruszyła realizacja programu

„Biografie kresowe dzierżoniowian” – w czerwcu ruszyła realizacja programu

Od czerwca br. Fundacja Forum Dialogu Między Kulturami we współpracy partnerskiej ze Stowarzyszeniem Kresowian w Dzierżoniowie, Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Miejskim Dzierżoniowa oraz Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Dzierżoniowie rozpoczęła realizację projektu „Biografie kresowe dzierżoniowian”.

Projekt zakłada stworzenie ważnego w zakresie dokumentacji historycznej, społecznego archiwum tematycznego, w którym zostaną zgromadzone w postaci cyfrowej materiały źródłowe (dokumenty, fotografie, relacje mówione) dotyczące osób pochodzących z dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, które w efekcie umów międzynarodowych kończących II wojną światową opuściły miejsce swojego urodzenia i zamieszkały na ziemi dzierżoniowskiej.

jyvbrtc

Do realizacji przedsięwzięcia zostali zaangażowani licealiści, którzy po odbyciu warsztatu z historii mówionej będą nagrywali wspomnienia i pozyskiwali pamiątki z rodzinnych zbiorów dokumentujące kresową przeszłość mieszkańców miasta i okolic.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach pro­gramu „Patriotyzm Jutra” oraz środków Gminy Miejskiej Dzierżoniów.

hgschtym f

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*