W Chwalęcinie pamiętali o rocznicy urodzin ostatniego adiutanta Marszałka Piłsudskiego

W Chwalęcinie pamiętali o rocznicy urodzin ostatniego adiutanta Marszałka Piłsudskiego

Ostatni adiutant Marszałka Józefa Piłsudskiego – podpułkownik Aleksander Hrynkiewicz po wojnie zamieszkał w małym Chwalęcinie koło Niemczy. Zasłużony oficer urodził się 14 stycznia 1896 roku. 122 lata później – 14 stycznia 2018 roku, w dniu jego urodzin, przed chwalęcińskim domem, w którym mieszkał do lat 50., posterunek honorowy wystawili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty.

Aleksander Hrynkiewicz od 1917 roku był ułanem legendarnego 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich Władysława Beliny-Prażmowskiego. Później był oficerem 1. Pułku Szwoleżerów. Był też jednym z pierwszych polskich żołnierzy, jacy w kwietniu 1919 roku wkroczyli do Wilna, wypierając z tego miasta bolszewików. Od 15 stycznia 1935 roku, z rekomendacji generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, pełnił w Belwederze funkcję adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego. We wrześniu 1939 roku był zastępcą dowódcy 1. Pułku Szwoleżerów, a w trakcie okupacji komendantem V Obwodu Mokotów Armii Krajowej.

chw1chw2

Po wojnie zamieszkał w Chwalęcinie i na krótko w Wilkowie Wielkim. W drugiej połowie lat 50. wrócił do Warszawy, a następnie wyemigrował do Kanady, gdzie zmarł 15 czerwca 1981 roku. Pochowany został w Montrealu.

Przy okazji wizyty w Chwalęcinie członkowie GRH 58 pp (4 psw) spotkali się z mieszkańcami wioski, którzy pamiętali czasy pobytu wśród nich podpułkownika Hrynkiewicza.

foto: DDZ24.eu

Jeden Komentarz

  1. Wielki szacunek niezlomnym polskim patriotom ,ktorzy nie zapominaja o slawnych Polakach ,ich losach,historii rozsianej przez los, po calym Bozym Swiecie!

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.