Dzierżoniowianie uhonorowani Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Dzierżoniowianie uhonorowani Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Duże wyróżnienie spotkało ponad 50 dolnoślązaków, którzy 17 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odznaczeni zostali Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nadanym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Medalem ustanowionym w maju tego roku „dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego” uhonorowano związanych z Dzierżoniowem: Irenę Bukalską, Mariusza Drapikowskiego, Kazimierza Janeczkę, Jarosława Kresę, Janusza Manieckiego i Zbigniewa Zenia. Wyróżnienie dzierżoniowian jest tym cenniejsze, że w gronie odznaczonych 17 grudnia znaleźli się też m.in.: prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w 1944 roku uczestnik Operacji Ostra Brama – płk Ryszard Filipowicz, zastępca Prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, rektor – komendant Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki gen. Dariusz Skorupka oraz pisarz Stanisław Srokowski.

– To odznaczenie jest dla mnie czymś niezwykle ważnym, szczególnie, że dotyczy to tak wspaniałej rocznicy jaką obchodzimy – mówi Kazimierz Janeczko. – To co się stało 100 lat temu z niedawnymi i dzisiejszymi czasami trudno porównywać, ale to, co się stało w 1918 roku było wspaniałe. Ten medal to zaszczyt i honor!

Na awersie Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który odznaczeni odebrali z rąk Wojewody Pawła Hreniaka, znajduje się orzeł w koronie oraz wizerunki: Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera. Na rewersie cytat z kazania „O miłości ojczyzny” przedwojennego ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teofila Teodorowicza: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?”

foto: ddz24.eu

 

Jeden Komentarz

  1. Gratulaje-oby jak najwiecej ,takich znanych z patriotycznej dzialalnosi i zasluzonych w sluzbie dla Polski,kreatywnych obywateli doznalo zaszczytu wyroznienia-Odznaczenia Panstwowego!

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.