Jest w Dzierżoniowie takie miejsce, w którym pamięć wywołuje ból i łzy…

Jest w Dzierżoniowie takie miejsce, w którym pamięć wywołuje ból i łzy…

19 listopada minęła 10. rocznica odsłonięcia i poświęcenia Pomnika upamiętniającego Ludobójstwo Polaków na Kresach dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN – UPA w latach 1939 – 1947. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w przeddzień rocznicy na Cmentarzu Komunalnym przed Pomnikiem Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II RP.

Polacy którzy wielkim wysiłkiem, przelewając własną krew, wywalczyli i odtworzyli państwo polskie po 1918 roku, podczas II wojny stali się celem wielkiej eksterminacji prowadzonej przez okupujących kraj Niemców i Rosjan. W zbrodni obu okupantom pomagali nacjonaliści litewscy i ukraińscy. „Przerażającym jest to, że tych ohydnych zbrodni dokonywali najczęściej ukraińscy sąsiedzi, którzy żyjącym wśród nich Polakom odpłacili okrucieństwem i pożogą za to, że przynieśli na kresowe ziemie kaganek oświaty i nowoczesne formy gospodarowania” – czytamy w Oświadczeniu Ligi Obrony Suwerenności.

Od roku znacznemu pogorszeniu uległy stosunki polsko-ukraińskie. Ostry spór na linii Kijów-Warszawa, rozpoczął się pod koniec kwietnia, kiedy Ukraina wydała zakaz przeprowadzania ekshumacji przez polski IPN na swoim terenie. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. 17 listopada z inicjatywy Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w Krakowie spotkali się Wiceprzewodniczący Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy – Krzysztof Szczerski i Kostiantyn Jelisejew. Rozmowy dotyczyła najistotniejszych kwestii w relacjach polsko-ukraińskich, w tym sprawy ekshumacji, które nasz kraj chce przeprowadzić na terytorium Ukrainy. Obie strony wspólnie uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony, a wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione – poinformowała Kancelaria Prezydenta po piątkowym spotkaniu. Miejmy nadzieję, że jest to sygnał prowadzący do normalizacji stosunków między Polską i Ukrainą.

Podczas uroczystości przed pomnikiem w intencji pomordowanych odmówiono modlitwę za zmarłych oraz w hołdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Odczytano list skierowany do kresowian przez posła Michała Dworczyka, inicjatora uchwały o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP dokonanego na Polakach przez bandytów z UPA i OUN.

kreso

Wyrażam głęboką wdzięczność i gratuluję Stowarzyszeniu Kresowian w Dzierżoniowie za tak godne uczczenie pamięci ofiar i uszanowanie Ich rodzin. Stowarzyszenie Kresowian z Dzierżoniowa, jako jedno z nielicznych w Polsce, fundując Pomnik – wspomnienie o ofiarach Ludobójstwa – przywróciło w świadomości społecznej pamięć o zagładzie ludności cywilnej w województwach: wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, poleskim i lubelskim.

Pomnik pamięci przypomina o zbrodniach dokonanych na obywatelach polskich przez ich znajomych i sąsiadów – członków szowinistycznej formacji OUN – UPA, 14 Dywizji SS „ Galizien”, oraz policji ukraińskiej przy współudziale ludności chłopskiej.

Wiele tysięcy miejsc, prawie dwieście tysięcy bezbronnych ofiar, wciąż jeszcze czeka na godne upamiętnienie, a tysiące żyjących na przywrócenie prawdy historycznej o okrutnym likwidowaniu narodu polskiego. Szanowni Państwo Kresowianie to szczególna grupa naszego społeczeństwa. To ludzie o poranionych duszach, krwawiących sercach i niezaleczonych ranach w psychice. Bolesne jest to, że nigdy ze strony ukraińskiej nie padło jednoznaczne, bezwarunkowe – „Przepraszamy”, nigdy nie usłyszeliśmy – „Wybaczcie”. A przecież chcemy, by nasze stosunki z Ukraińcami układały się dobrze i przyjaźnie, dlatego musimy stanąć na gruncie prawdy.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – Cześć Ich pamięci.

foto: K. Janeczko

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.