Przystanek Niepodległość: „Tym, co podzieliło polskie społeczeństwo, było… kłamstwo smoleńskie”

Przystanek Niepodległość: „Tym, co podzieliło polskie społeczeństwo, było… kłamstwo smoleńskie”

Cezary Gmyz, Zuzanna Kurtyka, Ewa Stankiewicz, Jacek Świat, Piotr Walentynowicz i wypełniona po brzegi sala ośrodka „Marysieńka” w Lewinie Kłodzkim – tak rozpoczął się trzeci dzień patriotycznego festiwalu „Przystanek Niepodległość”, wydarzenia, które poseł J. Świat nazwał „zjawiskiem absolutnie wyjątkowym!”. 

W niedzielne przedpołudnie debatę zatytułowaną „Prawda o Smoleńsku polską racją stanu” rozpoczęła w imieniu organizatorów Krystyna Śliwińska. Później głos zabrali Cezary Gmyz i Ewa Stankiewicz.

„W historii Polski często bywało tak, że z krwi męczenników rodziło się coś bardzo istotnego – powiedział redaktor C. Gmyz. – Jestem przekonany, że chociaż od roku 2010 czekaliśmy prawie 6 długich lat, żeby w Polsce przeorała się świadomość społeczna, to dokonało się to na skalę niespotykaną, a w efekcie dało Prawu i Sprawiedliwości samodzielną większość rządzącą. Myślę, że Smoleńsk był tym tematem, który doprowadził do przełomu.”

Ewa Stankiewicz, prezes stowarzyszenia Solidarni 2010 stwierdziła w Lewinie Kłodzkim m.in.:

„To nie katastrofa smoleńska podzieliła Polaków. Naród bardzo się w obliczu katastrofy zjednoczył, co w pierwszych dniach  widać  było bardzo dobrze. Tym, co podzieliło polskie społeczeństwo , było… kłamstwo smoleńskie i ta wielka, gigantyczna, profesjonalnie zorganizowana akcja propagandowa(…)”

Lewin 1Lewin 2

W kolejnym punkcie programu – „Rodziny smoleńskie i ich droga do prawdy” – głos zabrali obecni na sali przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy. Między innymi o swoich, cały czas nie rozwianych, wątpliwościach w sprawie rzetelności identyfikacji Anny Walentynowicz mówił jej wnuk Piotr Walentynowicz.

Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce nie kryła  rozczarowania dotychczasowym przebiegiem śledztwa:

„Myślę, że zacznie się lepsza współpraca z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, bardziej konkretna, taka, jakiej oczekujemy (…). Ale – powiem w swoim imieniu – mam mnóstwo wątpliwości. Jestem już bardzo ostrożna w stosunku do wszelkich osób, wszelkich ugrupowań politycznych, jestem bardzo ostrożnie nastawiona do wszelkich medialnych oświadczeń. W tej sprawie kieruję się już tylko zasadą: po czynach ich poznacie. I czekam na te czyny!”

Jacek Świat wspominał z goryczą, że w po katastrofie smoleńskiej państwo i jego służby egzaminu nie zdały:

„Miałem szczerą nadzieję, że służby państwowe naszego kraju zrobią to, czego my oczekujemy, że przeprowadzą rzetelne śledztwo, że wyjaśnią cało sprawę. Tak się nie stało…”

Tegoroczny „Przystanek Niepodległość” rozpoczął się już w piątek, 10 czerwca. W panelach dyskusyjnych i debatach, oprócz już wymienionych, wystąpili między innymi: Piotr Semka, profesor Tadeusz Marczak, Witold Gadowski, poseł Michał Dworczyk i wielu innych. Kto był w tych dniach w Lewinie Kłodzkim, na pewno nie żałuje.

My do tematu z pewnością będziemy jeszcze wracać.

 

Foto: zPrawa.pl

 

Jeden Komentarz

  1. Moim zdaniem za to, że Polskie społeczeństwo jest podzielone, w najwyższym stopniu odpowiada „komuna”, 45 lat rządów ludzi, którzy deprawowali innych ludzi. Wprawdzie II RP też była podzielona, ale linia podziału dotyczyła sposobu rozwoju Polski, rządzenia nią (Piłsudski versus Dmowski). Komuniści deprawowali społeczeństwo na różne, perfidne sposoby, uzależniając karierę wielu z nich od zaprzedania siebie dla tej zbrodniczej ideologii i rozdzielając „posłusznym” różne „konfitury”. W jakimś sensie przystąpienie do nich było jak podpisanie cyrografu z diabłem. Wielu Polaków zaprzedało się temu nieludzkiemu systemowi, pociągając za sobą całe rodziny.
    Kłamstwo katyńskie było jednym ze sposobów kontroli tego, czy podpis na cyrografie jest nadal aktualny. Jeśli twierdziło się, że to Niemcy byli sprawcami tej zbrodni – było to potwierdzeniem, że jest się „ich”.
    Kłamstwo smoleńskie tylko pogłębiło ten podział. Fakt, że w stopniu znacznym.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.