„Ideały zawarte w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna” – ppłk Piotr Rupa w trakcie Święta 22 KBPG

„Ideały zawarte w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna” – ppłk Piotr Rupa w trakcie Święta 22 KBPG

Od uroczystego nabożeństwa rozpoczęły się 13 kwietnia w Kłodzku obchody Święta 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Batalionem od niedawna dowodzi podpułkownik dypl. Piotr Rupa, który wcześniej przez lata był w nim zastępcą dowódcy.

Główna część tegorocznych obchodów batalionowego Święta rozpoczęła się od meldunku złożonego przez dowódcę uroczystości, kapitana Tomasza Cicheckiego, a przyjętego przez zastępcę dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownika dypl. Jarosława Mokrzyckiego, wraz z dowódcą 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej ppłk. dypl. Piotra Rupę, który powiedział m.in.:

„Brygada Karpacka była więcej zakonem rycerskim, niż regularnym wojskiem. Uformowała własny typ żołnierza, Karpatczyka i potrafiła stworzyć karpacką tradycję, która przetrwała Brygadę. Stało się to dzięki wartościom moralnym dowódców i żołnierzy Brygady i Dywziji Karpackiej w imię ideałów zawartych w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna.”

 rupa3 rupa3

22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej jest kontynuatorem tradycji Wojska Polskiego II RP oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie: 11 Dywizji Piechoty, Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich oraz 3 Dywizji Strzelców Karpackich, wsławionych walkami we wrześniu 1939 roku, a także walkami pod Monte Cassino.

 

Foto: zPrawa.pl

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.