II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich

II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich

Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa po raz drugi uczestniczy z Ogólnopolskim Zjeździe Regionalistów Polskich nad Odrą, który trwa od 16 do 19 czerwca 2016 r. Tym razem w programie zjazdu znalazła się również wizyta regionalistów z całej Polski w Dzierżoniowie – 18 czerwca (sobota). Hasło tegorocznego Zjazdu to: Kresowość, jako składnik tożsamości Dolnoślązaków.

W godzinach od 12.00 do 13.00 delegaci Zjazdu złożą kwiaty pod Pomnikiem Losów Ojczyzny (m. in. przy tablicy ku czci Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939/47 – na Rondzie Kresowian); a także przed pomnikiem w 70. rocznicę ludobójstwa na Polskich Kresach Wschodnich dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają Ofiary…” (na Rondzie Kresowian); przed pomnikiem pomordowanych Polaków i polskich duchownych na Kresach II RP w latach 1939/47 przez ukraińskie faszystowskie bandy OUN-UPA (przy kościele pw. Królowej Różańca Św., Wzgórze Jana Pawła II) oraz przed pomnikiem ku czci Polaków pomordowanych w latach 1939/47 przez ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP (na Cmentarzu Komunalnym).

Następnie goście udadzą się do Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa, gdzie wysłuchają: wykładu dyrektora muzeum Henryka Smolnego, Prezesa Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, na temat „Muzeum, jako źródło wiedzy o regionalizmie; rola Muzeum jako czynnika poszerzania wiedzy o regionie; inicjatywy Muzeum”, wykładu Arnolda Kordasiewicza, przewodnika Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa – „Markowy produkt źródłem tożsamości regionalnej na przykładzie Zakładów Diora” oraz komunikatu Edwarda Bienia, Prezesa Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, dotyczącego „Miejsc pamięci kresowej. Materialne pamiątki pochodną ofiarności lokalnej społeczności”.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.