Inauguracja XXII edycji konkursu „Piękno kwiatów i zieleni wokół nas”

Inauguracja XXII edycji konkursu „Piękno kwiatów i zieleni wokół nas”

Po raz 22. zorganizowano w Dzierżoniowie konkurs „Piękno kwiatów i zieleni wokół nas”. Czy ktoś pamięta, jakie były jego początki, kto był jego pomysłodawcą? Myślę, że po 22. latach warto o tym przypomnieć. Głównym pomysłodawcą konkursu była p. Maria Leśniak, właścicielka Rodzinnej Firmy Kwiaciarskiej „Maria”.

Był rok 1993. Firma p. Marii Leśniak obchodziła jubileusz 5. lat swojej działalności i to z tej okazji zorganizowano pierwszy konkurs. Pomysł od początku poparli Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa i burmistrz Dzierżoniowa. W organizację pierwszej edycji zaangażował się także Wojewódzki Ośrodek Kultury (obecnie DOK) oraz redakcja lokalnego tygodnika „TO” – czytamy w serwisie informacyjnym TMD.

W tym roku inauguracja konkursu odbyła się 27 maja podczas Dni Dzierżoniowa. Nasze miasto po raz kolejny przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Polska w kwiatach”. Na skwerze przy ulicy Józefa Piłsudskiego wspólnie zasadzono kilka tysięcy kwiatów, które ozdobią nasze miasto. Imprezę po raz drugi poprowadził dziennikarz Telewizji Polskiej Witold Czuksanow. O sobie mówi:

prowadzę i produkuję audycje telewizyjne dla ogrodników amatorów, piszę scenariusze, książki i artykuły o tym co mnie pasjonuje. Robię zdjęcia, publikuję w Internecie. Chętnie promuję te wszystkie produkty, dzięki którym rośliny stają się zdrowsze, piękniejsze, a ogrodnictwo dziecinie proste. Ta praca jest moim hobby i sposobem na radosne życie.

Z udziałem tego dziennikarza w naszym mieście został nakręcony film o programie „Polska w kwiatach”, który był spotkaniem na żywo, jego celem jest popularyzacja amatorskiego ogrodnictwa. Pomysłodawca i realizator mówi o programie: uczymy wszystkich przez zabawę, konkursy i quizy, a przy okazji prezentujemy różne produkty firmowe: podłoża, narzędzia, nawozy i środki ochrony, agrowłókniny, nasiona, opryskiwacze etc. Twoje produkty też mogą podczas „Polski w kwiatach” zaistnieć. Zajrzyj na youtube.com, by zobaczyć film o tym, jak poszczególne ubiegłoroczne imprezy widziała partnerska firma „Agrecol”. Przy okazji galeria zdjęć z różnych miast, które odwiedziliśmy w 2014, 2015 i 2016 roku.

W imprezie licznie wzięli udział mieszkańcy miasta wraz ze swoimi rodzinami. Chętnie uczestniczyli w sadzeniu kwiatów na wcześniej przygotowanej rabacie oraz brali udział w licznych konkursach i quizach, w których nagrodami były narzędzia ogrodnicze i kwiaty do nasadzeń na własnych działkach czy też przed swoimi posesjami. Najbardziej przejęte były dzieci, które z zapałem pracowały i doskonale (pod okiem dorosłych) sobie radziły. Szymek, Róża, Ola, Majka to maluchy, które na bieżąco liczyły, ile kwiatów już posadziły. Miłym akcentem było również przybycie przedstawicieli władz samorządowych miasta, aby również mieć swój udział w zagospodarowaniu skweru i przyczynić się do upiększenia Dzierżoniowa, obsadzając kwiatami wyznaczone miejsce.

Dużą atrakcją towarzyszącą inauguracji jest wystawa plenerowa na dzierżoniowskim rynku „Historia Zakładów Radiowych Diora” przygotowana przez Muzeum Miejskie. „Diora….. Czy jest ktoś w okolicy, kto nie zna Diory? Ktoś powie: „Mój ojciec tam pracował!”, a jeszcze inny: ”Ja mam w domu „Pioniera” lub: „Mieć elizabetkę – to było coś!” Wszyscy znają Diorę! Nie tylko w okolicy – to fenomen na skalę światową” – czytamy w serwisie muzeum. Wystawa ma ciekawą aranżację z jednej strony na planszach przedstawiona jest historia zakładu od jego powstania aż do likwidacji a z drugiej ta sama historia pokazana jest w formie komiksu autorstwa Michała Stawickiego. Warto zwiedzić wystawę, aby przypomnieć sobie minioną świetność jednego z najlepszych zakładów w Polsce, produkującego w ówczesnych czasach najwyższej klasy odbiorniki radiowe, telewizyjne i magnetowidy oraz radiostacje wojskowe. Ekspozycja obejmująca kalendarium wydarzeń, ciekawostki oraz „Historię Diory w komiksie”, to kompendium wiedzy o Diorze, a także przystępna lekcja historii dla młodego pokolenia. Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa zaprasza mieszkańców miasta do uczestnictwa w XXII edycji konkursu „Piękno kwiatów i zieleni wokół nas”.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*