Jarosław Marek Rymkiewicz odebrał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Marek Rymkiewicz odebrał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

Podczas trwającego właśnie Kongresu „Polska Wielki Projekt”, organizowanego już po raz szósty, wręczono wyjątkową  nagrodę. W tym roku Nagrodę  im. Lecha Kaczyńskiego odebrał Jarosław Marek Rymkiewicz – wybitny poeta, eseista, dramaturg.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, wręczając laureatowi to szczególne wyróżnienie powiedział między innymi: „Są ludzie, którzy pisząc tworzą mit, to jest najwyższy stopień twórczości, najwyższy stopień literatury. W przypadku Rymkiewicza jest to mit odnoszący się do narodu. Mit szczególny, trudny, taki co w potocznym myśleniu jest traktowany jako przywara, wada, obciążenie; zmienia się w istotę polskości, nasz sztandar, nasza tożsamość i w jakiejś mierze zmienia się w naszą siłę. Z cała pewnością jest to mit, który będzie się przyczyniał do tego, by to wielkie pytanie o to, czy warto być Polakiem i czy warto, by Polska trwała, stanie się pytaniem bogatszym, i co za tym idzie bogatsza, bardziej pełna będzie odpowiedź”.

Jarosław Marek Rymkiewicz odbierając tę nagrodę, mówił, że otrzymał wiele nagród, ale nagroda im. Lecha Kaczyńskiego jest dla niego szczególna – różni się od wszystkich nagród, bo jest związana z imieniem wielkiego prezydenta.

Statuetka „Światło wschodzi z ziemi” została przyznana w poprzednich edycjach: Wojciechowi Kilarowi, Michałowi Lorencowi, Lechowi Majewskiemu, Jerzemu Kalinie i Markowi Nowakowskiemu.

DSK

Foto: wikimedia commons/Mariusz Kubik

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.