Atrakcje na Wielkiej Sowie – Rajd Gwiaździsty pamięci Jerzego Kaszyńskiego

Atrakcje na Wielkiej Sowie – Rajd Gwiaździsty pamięci Jerzego Kaszyńskiego

Już 18 czerwca odbędzie się, poświęcony pamięci Jerzego Kaszyńskiego, Rajd Gwiaździsty na Wielką Sowę. Wiadomo już, że atrakcji związanych z Rajdem będzie całkiem sporo. Zawdzięczać je będziemy głównie żołnierzom 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Organizatorzy – Obywatelski Ruch Patriotyczny – również postarają się o  niespodzianki.

Doświadczeni turyści mogą przystępować do Rajdu praktycznie z każdego nadającego się do tego miejsca Gór Sowich. Ważne, aby o godz. 13.00 znaleźli się na najwyższym szczycie, to jest na Wielkiej Sowie. Możliwe punkty startowe podaliśmy już poprzednio. Mniej doświadczonym amatorom górskiej wędrówki przygotowaliśmy cztery trasy, którymi poprowadzą niżej podane osoby.

Trasa nr 1:  Prowadzi z Przełęczy Jugowskiej. Punkt zborny, to wejście z przełęczy na czerwony szlak. Osoba prowadząca: Stefan Grefling. Długość trasy ~ 4,4 km, a czas przejścia 1,5-2 godz. Do punktu zbornego należy dotrzeć nie później niż o godz 11.00.

Trasa nr 2:  Prowadzi z Przełęczy Walimskiej. Punkt zborny, to wejście z przełęczy na niebieski szlak. Osoba prowadząca: Ireneusz Wagnerowski. Długość trasy ~ 3,4 km, a czas przejścia 1,25-1.75 godz. Do punktu zbornego należy dotrzeć nie później niż o godz 11.15 .

Trasa nr 3:  Prowadzi z Przełęczy Sokolej. Punkt zborny, to parking na przełęczy (zielony szlak). Osoba prowadząca: Roman Kowalczyk. Długość trasy ~2,7 km; czas przejścia 1,25- 1,75 godz. W punkcie zbornym należy być nie później niż o godz 11.15 .

Trasa nr 4:  Prowadzi z Lasocina. Punkt zborny, to parking przed łowiskiem „Cicha Woda” (zielony szlak). Osoba prowadząca: Andrzej Piątek. Długość trasy ~5 km; czas przejścia 2- 2,5 godz. W punkcie zbornym należy być nie później niż o godz 10.30 .

Zgłoszenia chętnych przyjmują (do dnia 15 czerwca): Janusz Maniecki, tel.: 721 170 681 oraz Irena Bukalska, tel.: 605 948 533.

Na Wielkiej Sowie sprawy organizacyjne prowadzić będzie Janusz Maniecki. Tyle informacji podstawowych. Teraz wróćmy do niespodzianek i atrakcji. Organizatorzy zapewniają uczestnikom jabłka oraz kiełbaski. Natomiast żołnierze 22 Batalionu Piechoty Górskiej przygotują zjazd na linie i strzelanie z broni ASG (Air Soft Gun).   Te atrakcje oznaczają, że tego Rajdu nie można pominąć przy planowaniu weekendu.

I jeszcze kilka słów o Jerzym Kaszyńskim, którego pamięci poświęcony jest Rajd Gwiaździsty Na Wielką Sowę. Na cmentarzu w Dzierżoniowie historycy poszukiwali w lutym 2008 r. grobów trzech żołnierzy AK, zamordowanych w latach 40. przez komunistyczną bezpiekę, wśród nich Jerzego Kaszyńskiego. Miał 32 lata, gdy w styczniu 1947 r. pluton egzekucyjny wykonał na nim wyrok w więzieniu w Dzierżoniowie.

Oprócz Jerzego Kaszyńskiego poszukiwano też Jerzego Pizły i Mieczysława Jeruzalskiego, którzy – podobnie jak on zostali rozstrzelani w dzierżoniowskim więzieniu. Miejsce ich pochówku nie zostało ujawnione. Jedyną poszlaką co do miejsca pochówku była informacja od księdza udzielającego Kaszyńskiemu ostatniej komunii. Idąc na rozprawę, która odbywała się w trybie niejawnym, w milczeniu podał swojej żonie obrączkę. Zrehabilitowany został w 1993 r. Przez cały okres PRL-u żona ukrywała przed córką to, jak zginął jej ojciec. Takie to były nieludzkie czasy!

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.