Józef Piłsudski: „Lubię popatrzeć na tę grę”. 5 czerwca niezwykły turniej retro w Łowiczu!

Józef Piłsudski: „Lubię popatrzeć na tę grę”. 5 czerwca niezwykły turniej retro w Łowiczu!

Niezwykłe wydarzenie z pogranicza sportu i historii! Turniej piłki nożnej retro rozegrany zostanie już w najbliższą niedzielę, 5 czerwca, w Łowiczu.

„Ja lubię nawet popatrzeć na tę grę, bo tam element zgrania i solidarnej walki najsilniej występuje, tak że przyjemnie jest patrzeć” – mówił o piłce nożnej Józef Piłsudski.

Na łowickim stadionie miejskim im. 10 Pułku Piechoty na pewno będzie na co popatrzeć. Na boisko wybiegną drużyny w strojach szytych na wzór przedwojennych strojów piłkarskich lub mocno na takie stylizowanych. Mecze rozgrywane będą sznurowanymi piłkami, dokładnie takimi, jakimi grało się w czasach II Rzeczypospolitej. Ze stadionowych głośników popłyną dźwięki przedwojennych szlagierów. Takie wydarzenia nie wolno przeoczyć.

Rozgrywki rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do około 14.00. W turnieju rywalizować będą ze sobą drużyny piłkarskie reprezentujące sześć grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Będą to: GRH „Strzelcy” im. 31 pSK z Mszczonowa, SH „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich” z Warszawy, GRH 58 Pułku Piechoty (4 Pułku Strzelców Wielkopolskich) z Dzierżoniowa, SRH 28 Pułku Artylerii Lekkiej, SH Pułk 37 z Kutna oraz gospodarze, pomysłodawcy turnieju i jego współorganizatorzy, czyli SH im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Druzyny grać będą w składach 6-osobowych.

„Zawodnicy wybiegną w odtworzonych strojach piłkarskich krojem i kolorystyką rodem z lat 30. Zagrają replikami piłek uszytych na bazie warunków technicznych. W czasie spotkań piłkarskich będzie można posłuchać przedwojennych szlagierów odtworzonych z głośników. Całość będzie próbą oddania klimatu łowickich spotkań piłkarskich dwudziestolecia miedzywojennego.”

Organizacja turnieju nie byłaby możliwa bez wsparcia m.in.: Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łowiczu, Urzędu Miasta w Łowiczu, Starostwu Powiatowemu w Łowiczu, Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie.

 

Foto: archiwum GRH 58 pp (4 psw)

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.