Kartka z kalendarza – 21 lipca… biskup Konarski, wojna rosyjsko-turecka

Kartka z kalendarza – 21 lipca… biskup Konarski, wojna rosyjsko-turecka

Konarski, wojna rosyjsko-turecka, Hemingway. Zdarzyło się 21 lipca

21 lipca 1503 roku biskupa został Jan Konarski herbu Abdank. Sprawował tę godność do 1524 r. Biskup Konarski studiował na Akademii Krakowskiej, był lojalnym stronnikiem Jagiellonów i wielkim orędownikiem kultu Matki Bożej. Był też znanym mecenasem kultury.

21 lipca 1774 roku zakończyła się wojna rosyjsko-turecka (1768-1774)), której jednym z celów było wsparcie konfederacji barskiej i wypędzenie wojsk rosyjskich z terytorium Rzeczypospolitej.

Tego dnia pokonana Turcja została zmuszona do podpisania niekorzystnego dla niej pokoju w Küczük Kajnardży, mocą którego musiała zagwarantować niepodległość chanatu krymskiego, oddając Rosji twierdze Azow, Kercz i Jenikale wraz z ziemiami między Dnieprem a Bohem, i Kabardię na Kaukazie. Mołdawia i Wołoszczyzna miały uzyskać autonomię pod protektoratem rosyjskim, a flota rosyjska miała prawo przepływania przez cieśniny tureckie.

21 lipca 1899 roku – urodził się Ernest Hemingway amerykański pisarz. Jest autorem powieści „Słońce też wschodzi”, „Pożegnanie z bronią” oraz opowiadań „Śniegi Kilimandżaro” i „Stary człowiek i morze”. Często jest przedstawiany jako klasyczny przedstawiciel literatury amerykańskiej. Styl pisania Hemingwaya stał się znany jako Iceberg Theory. Miał cztery żony i trójkę dzieci.

łk

Reprodukcja: S. Torelli

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*