Kartka z kalendarza: 25 lipca – trzej królowie i jeden generał

Kartka z kalendarza: 25 lipca – trzej królowie i jeden generał

Królowie i generał… 25 lipca to dzień, w którym na przestrzeni wieków miejsce miały następujące wydarzenia:

25 lipca 1434 roku – Władysław Warneńczyk został w katedrze wawelskiej koronowany na króla Polski przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Wojciecha Jastrzębca, jednakże jako że wtedy Władysław miał dopiero 10 lat, przez kilka lat faktyczne rządy w królestwie sprawowała Rada Opiekuńcza i regent – biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Młody król zginął 10 lat później w bitwie pod Warną

25 lipca 1547 roku – na króla Francji koronowany został Henryk II Walezjusz. W okresie jego panowania państwo nadal rozwijało się pomyślnie. Henryk II kontynuował styl rządzenia ojca i także dbał o splendor dworu monarszego. Pomagała mu w tym żona, która utrzymywała na dworze grupy artystów włoskich, utrwalających wpływy renesansu włoskiego we Francji.

25 lipca 1016 roku – urodził się Kazimierz I Odnowiciel, w latach 1039-40 Kazimierz wrócił do kraju z wygnania i przystąpił do odbudowy zniszczonej organizacji państwowej i kościelnej.

25 lipca 1945 roku – zmarł Karol Krauss, generał brygady Wojska Polskiego. W czasie wojny z bolszewikami, od 25 lutego do 14 czerwca 1920 roku, dowodził 13 Pułkiem Piechoty oraz XV Brygadą Piechoty w 8 Dywizji Piechoty i XXXII Brygadą Piechoty.

opr. ŁK

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*