Kartka z kalendarza: 6 września – trzy razy smutny dzień dla Warszawa

Kartka z kalendarza: 6 września – trzy razy smutny dzień dla Warszawa

6 września jest dniem, w którym w historii Polski na przestrzeni wieków szczególnym akcentem odznaczyły się wydarzenia batalistyczne. Przypomnijmy czasy Tadeusza Kościuszki, Powstania Listopadowego i Powstania Warszawskiego i łączące je miejsce – Warszawę.

6 września 1794 roku – podczas insurekcji kościuszkowskiej, na wieść o wybuchu powstania na Wielkopolsce, przerwane zostało przez króla pruskiego oblężenie Warszawy.  W toku walk na przedpolach Warszawy, wojsko pruskie stopniało do 18 tysięcy – straciło prawie połowę stanu wyjściowego. Prusacy odeszli do Wielkopolski, natomiast Rosjanie za Pilicę.

6 września 1831 roku – doszło do obrony Warszawy, obrońcy walczyli z nadciągającymi wojskami rosyjskimi w trakcie Powstania Listopadowego. Dowódcą 40-tysięcznej armii polskiej był gen. Jan Krukowiecki, naprzeciwko której stanął Iwan Paskiewicz na czele 71 – armii rosyjskiej. Walka zakończyła się przegraną Polaków.

6 listopada 1944 roku – w trakcie Powstania Warszawskiego Niemcy wykonali ostateczne natarcie na Powiśle, wspierane przez lotnictwo i artylerię. Uszkodzone zostały Biblioteka Krasińskich i Gmach Konserwatorium. Niemcy ostrzeliwali szpital przy ulicy Pierackiego 3, w którym spłonęło żywcem około 80 rannych. Mieszkańcy Powiśla są wśród mordów i gwałtów wypędzani ze swych domów, po czym gromadzeni na ulicy Browarnej i przez Ogród Saski gnani na Wolę, a następnie do obozu w Pruszkowie. W ręce Niemców wpadają powstańcze szpitale na Powiślu. Przy ulicy Tamka 3 mordują 11 ciężko rannych AK-owców oraz ich kapelana, o. Michała Czartoryskiego. Przy pobliskiej barykadzie rozstrzelali trzydziestu polskich cywilów.

opr. ŁK

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*