Kartka z kalendarza: trzy bitwy 19 czerwca – od Zawichostu po Iwieniec

Kartka z kalendarza: trzy bitwy 19 czerwca – od Zawichostu po Iwieniec

19 czerwca to w historii Polski dzień trzech ważnych bitew. Przedział czasowy między nimi jest j bardzo duży i wynosi prawie 740 lat… O wszystkich trzech jednak warto pamiętać.

19 czerwca 1205 roku rozegrała się bitwa pod Zawichostem. Bitwa pomiędzy wojskami małopolskimi a wojskiem księcia Romana Halickiego. Dowódcą wojsk polskich w tamtym starciu był wojewoda mazowiecki Krystyn. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską armii Romana. Swój udział w tej bitwie mieli także Leszek Biały i Konrad Mazowiecki.

19 czerwca 1831 roku, w trakcie powstania listopadowego, miała miejsce bitwa pod Ponarami. Bitwa ta nazywana jest również bitwą o Wilno lub bitwą pod Wilnem. Stronami konfliktu było oczywiście Imperium Rosyjskie i Królestwo Polskie. Dwukrotnie silniejsze oddziały rosyjskie zgniotły nieudolnie dowodzone wojsko polskie, tracąc przy tym jedynie ok. 400 ludzi z około 25 tysięcy. Wraz z klęską wojsk polskich w tej bitwie powstanie na Litwie praktycznie upadło.

19 czerwca 1943 roku przeprowadzona została akcja bojowa nazywana powstaniem iwienickim. Akcja została zorganizowana przez oddział Armii Krajowej z Obwodu Stołpce w celu uwolnienia więźniów z siatki wywiadowczej PPP z niemieckiego aresztu. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem, nawet na kilka godzin miasto Iwieniec w powiecie wołżyńskim zostało całkowicie odbite z rąk niemieckich.

ŁK

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*