Na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Smok smoków” dla Marcela Łozińskiego

Na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Smok smoków” dla Marcela Łozińskiego

Do 5 czerwca potrwa 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jest to jeden z najstarszych festiwali poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.

W jego ramach będzie można obejrzeć w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych ponad 250 filmów z Polski i z całego świata.

Tegoroczną nagrodę specjalną za całokształt pracy twórczej – „Smoka Smoków” – otrzymał Marcel Łoziński. Trofeum to zostało przyznane już po raz 19. Twórca otrzymał je za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego. Marcel Łoziński to wybitny reżyser, dokumentalista i pedagog. Jest znany i uznany w świecie filmowym, otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nagrodę wręczono w dniu 31 maja.

Podczas ceremonii zostały zaprezentowane trzy filmy artysty: nominowany do Oscara w 1994 roku „89 mm do Europy”, nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku „Poste Restante” i „Wszystko może się przytrafić”. Ostatni z nich w tym roku został wybrany najlepszym polskim dokumentem 100-lecia.

dsk

 

Foto: wikimedia commons/CC-BY-SA-4.0/Thomas Lozinski

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.