Krzysztof Cugowski – wielka postać polskiej muzyki ma 66 lat

Krzysztof Cugowski – wielka postać polskiej muzyki ma 66 lat

Krzysztof Cugowski obchodzi dzisiaj 66 urodziny. Twórca i założyciel Budki Suflera, legenda polskiego rocka, już w czasach licealnych rozpoczął działalność artystyczną.

Debiutancką płytę „Cień wielkiej góry” wydał wraz z zespołem w 1974 roku. Później były kolejne dokonania artystyczne, czasem z zespołem, czasem solo. W latach osiemdziesiątych zespół wypromował między innymi Urszulę. Owocem tej współpracy jest reedycja piosenki „Jest taki samotny dom” z pierwszego longplaya zespołu, która królowała na liście radiowej Trójki w 1984 roku. Ogromny sukces komercyjny przyniosły zespołowi takie albumy jak: „Cisza” (1993), „Nic nie boli tak jak życie” (1997) oraz „Bal Wszystkich świętych” (2000).

O głosie Krzysztofa Cugowskiego można powiedzieć wiele. Powołam się na Aleksandrę Kurzak – wrocławską sopranistkę, która śpiewa na wszystkich liczących się scenach operowych świata. Porównała ona głos pana Krzysztofa do głosu Freddiego Mercury.

K. Cugowski jest ojcem dwóch sławnych synów Piotra i Wojciecha. Otarł się też o politykę. W 2005 roku był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego. W tym samym roku uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim.

W 2014 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski, nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. Wielka postać polskiej sceny muzycznej, nietuzinkowy artysta, wyjątkowy wokalista.

Dorota Słupska – Kresa 

Foto: wikimedia commons/CC-BY-SA-3.0/Ryszard Hołubowicz

Jeden Komentarz

  1. Piękny, krótki tekst na temat:)! Głos P.Krzysztofa niepowtarzalny!!!

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.