Zielony skarb Wojsławic – lilie, bukszpany, różaneczniki

Zielony skarb Wojsławic – lilie, bukszpany, różaneczniki

Lilie bukszpany i różaneczniki to chluba wojsławickiego Arboretum. Łącznie jest ich 4080 odmian i gatunków. Najlepszy czas różaneczników minął w maju. W zbliżającym się lipcu królować tu będą lilie. Warto dla nich, i nie tylko dla nich, wybrać się z całą rodziną do Wojsławic.

Wojsławice leżą na ukształtowanych w kierunku północ-południe pasmach Wzgórz Dębowych, Gumińskich i Krzyżowych. Teren charakteryzują łagodne jary i wąwozy. Wojsławice zawdzięczają swoją nazwę walecznemu rycerzowi Bolesława Chrobrego, Wojsławowi, który za zasługi wojenne otrzymał dobra ziemskie w pobliży Niemczy. Arboretum utworzone zostało na północnych stokach Gór Dębowych, wchodzących w skład chronionego krajobrazowo obszaru Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich.

Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Opracowany w 2013 roku stan kolekcji Arboretum („Index Plantarum 2013”) obejmuje 8535 gatunków oraz odmian biologicznych, podzielonych na dwie grupy: rośliny zdrewniałe, których jest 4650 rodzajów (taksonów) i rośliny zielne, liczność których wynosi 3885 taksonów.

W ramach Arboretum prowadzone są między innymi trzy grupy roślin posiadających status Kolekcji Narodowych. Miano to nadawane jest przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych. Wojsławickie Kolekcje Narodowe to: liliowate (3100 odmian i gatunków), bukszpany (80  odmian i gatunków), różaneczniki (900 odmian i gatunków). Te trzy kolekcje stanowią chlubę i ozdobę Arboretum w Wojsławicach.

Wojsławice1wojsławice2

Najwyższym wzniesieniem w ramach Arboretum jest Ostra Góra (360 m n.p.m.) będąca też najwyższym punktem Wzgórz Dębowych. Jej zbocza porastają aleje berberysowe i czereśniowe. Czereśnie wchodzą w tzw. Bank Genów Dolnośląskich Odmian Czereśni. Z północno-zachodniego zbocza Ostrej Góry roztacza się piękny widok na Masyw Ślęży.

Arboretum jest tak rozległe, że pomimo tysięcy zwiedzających, wszędzie można znaleźć zaciszne, urocze miejsca z licznymi ławkami. Bezpłatny parking na setki samochodów, gęste i także bezpłatne toalety pozwalają na bezstresowy, długi pobyt. Oczy zwiedzających cieszą wielopoziomowe, piękne widoki krajobrazowe, dostępne niemal z każdego punktu ogrodów. Cieszą także oczy wielopokoleniowe rodziny szukające w Arboretum chwili wytchnienia.

Przyszły rok 2017 to 1000-lecie obrony Niemczy przed najazdem cesarza Niemiec, Henryka II. Do Niemczy zjadą się tysiące turystów chcących uczcić ten wielki militarny sukces Bolesława Chrobrego i dzielnych, niemczańskich obrońców. Będzie to niewątpliwie też jeden z największych „najazdów” na leżące 2 kilometry od Niemczy Arboretum w Wojsławicach. Już dziś warto się tam wybrać z rodziną i przyjaciółmi. Serdecznie polecam.

 

Foto: wikimedia commons/CC-BY-SA-4.0/TomaszG

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.