Luxtorpeda w Bielawie: „Pamiętam i nigdy nie zapomnę, skąd pochodzę i jaką mam historię”

Luxtorpeda w Bielawie: „Pamiętam i nigdy nie zapomnę, skąd pochodzę i jaką mam historię”

„Razem we wszystkich klęskach/ poniosę dalej cię na rękach/ upadnę ty mi podasz dłonie/ osobno dawno byłby koniec. (…) Wiele słabych nici razem, to jedna silna lina!…” To był znakomity koncert, ponieważ Luxtorpeda, jak się wydaje, innych koncertów nie gra. Scena na bielawskim Ośrodku Sudety 4 czerwca przed północą eksplodowała energią!

Takiego finału miejskiego święta powinno zażyczyć sobie każde miasto. Zażyczyła sobie Bielawa i był to wybór świetny. Grupa Luxtorpeda, słynąca z tego, że gra ostro i bezkompromisowo, a do tego programowo nie śpiewa o niczym, znowu zmusiła do myślenia (niezwykle pouczająca „Silnalina”), ale także wzruszyła („44 dni”):

„Żyłeś ponad 6 tygodni dając dwojgu nowe serca/ Tyle zmienił mały człowiek – niemal lżejszy od powietrza/ A kiedy przyjdzie nam się spotkać to poznamy Się po oczach/ Ściskamy mocno… Mama, tata i twoja młodsza siostra.”

Lider zespołu, Robert „Litza” Friedrich, udowodnił, że jego muzyczny superskład „kolejowy” potrafi pędzić z niezwykłą szybkością, nawet kiedy w pobliżu nie ma torów, a w tle wiruje kolorowe wesołe miasteczko. W każdym razie liczba „pasażerów”, chętnych do przejażdżki stawiła się w Bielawie niemała. I znowu plus dla tego miasta!

„Lukstorpeda” nie stroni od tematów ważnych, oj, nie stroni! Nie wstydzi się Boga, patriotyzmu, nie chowa się przed historią. Nie idzie na łatwiznę politycznej poprawności i duchowej, słodkawej pustki… Warto urodzić się w Bielawie i warto przyjść tu na koncert (ja zrobiłem i jedno, i drugie), kiedy ze sceny krzyczy Litza i jego koledzy:

„Gdzieś w każdym z nas gdy rozpala się gniew/ budzą się niezłomni burzy się krew/ jak husaria! jak husaria! jak husaria! (…) Pamiętam i nigdy nie zapomnę/ skąd pochodzę i jaką mam historię.”

Najnowsza płyta grupy pt. „Mywaswynas” ma dopiero nieco ponad dwa miesiące. Proszę zajrzeć w siebie… i rzucić okiem do portfela. Trzeba ją mieć!

 

Foto: ddz24.eu

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.