225 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Majowe uroczystości w Dzierżoniowie.

225 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Majowe uroczystości w Dzierżoniowie.

2 maja w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na dzierżoniowskim rynku odbył się festyn Dumni z Biało-Czerwonej zorganizowany przez Obywatelski Ruch Patriotyczny. 3 maja świętowanie 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się mszą świętą w intencji Ojczyzny.

2 maja w święto Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na dzierżoniowskim rynku odbył się festyn Dumni z Biało-Czerwonej zorganizowany przez Obywatelski Ruch Patriotyczny. Atrakcją festynu była prezentacja 22. batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Żołnierze opowiadali o przebiegu służby, prezentowali swoją broń i wyposażenie a na koniec poczęstowali widzów wojskową pyszną grochówką. Zaprezentowała się również Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty (4 PS W). Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla najmłodszych; malowanie flagi biało-czerwonej na policzkach, każde dziecko otrzymało chorągiewkę i balony w barwach narodowych. Festyn prowadził prezes ORP Ireneusz Wagnerowski, który zaprezentował cele działalności stowarzyszenie i zachęcał zebranych do wstępowania w szeregi ORP. Po południu na stadionie pojawiły się balony. Widzowie mogli obejrzeć cały proces napełniania balonów oraz start, organizatorzy przygotowali konkurs w którym główną nagrodą był przelot balonem nad miastem.

3 maja świętowanie 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Następnie po uformowaniu pochodu zebrani udali się w towarzystwie orkiestry dętej DOK, przed Pomnik Losów Ojczyzny. W uroczystości mieszkańcy, członkowie Klubu GP Dzierżoniów II, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, środowiska kombatanckie, uczniowie, harcerze, członkowie GRH 58 pp, Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej i politycy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

tekst i foto: Kazimierz Janeczko

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.