Marsz dla życia i rodziny – 12 czerwca w Dzierżoniowie

Marsz dla życia i rodziny – 12 czerwca w Dzierżoniowie

„Marsz dla życia i rodziny”odbędzie się 12 czerwca w Dzierżoniowie. Marsz odbędzie się pod hasłami: „Każde życie jest bezcenne” i „Razem możemy więcej”. Patronat nad marszem objęli: Biskup Diecezji Świdnickiej, Ignacy Dec i Burmistrz Miasta Dzierżoniów.

„Marsz dla życia i rodziny” rozpocznie się o godz. 14.00 na placu przy Parafii pw. Matki Kościoła. Następnie przejdzie on ulicami: Pocztową, Krasickiego i Nowowiejską, aby zakończyć swój bieg na placu przy Parafii pw. Chrystusa Króla. Patronatem medialnym marsz został objęty przez drukarnię „Studio Edytor” oraz Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, a sponsoruje go 19 lokalnych przedsiębiorców. Podobne marsze organizowane są w ponad 70 miastach Polski. W Dzierżoniowie jest to już piąta impreza tego typu.

„Marsze dla Życia i Rodziny” są okazją do publicznego okazywania radości z posiadania rodziny, tym samym są także okazją do manifestowania przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Marsz ma afirmatywny charakter i stanowi święto rodzin. Jest również platformą spotkań osób, z którymi dzielimy podobne wartości. Oprócz uczestnictwa w nich różnorodnych stowarzyszeń i ruchów, udział w marszu biorą przede wszystkim młodzi ludzie i rodziny z dziećmi. Udział młodych ludzi i młodych małżeństw z dziećmi ma także na celu zwrócenie uwagi współmieszkańców i władz lokalnych (ale i władz krajowych) na ich sytuację życiową.

Rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo są – zgodnie z artykułem 18 Konstytucji – pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej Polskiej. Państwo powinno stwarzać warunki do prawidłowego funkcjonowania rodziny i prowadzić taką politykę, która sprzyja zawieraniu małżeństw. Polska konstytucja z 2 kwietnia 1997 r. przewiduje również prawo do życia. Jest ono jednym z podstawowych praw. Ustawa zasadnicza wymienia je bowiem na pierwszym miejscu wśród wolności i praw osobistych. Konstytucja daje także każdemu prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.   Natomiast zgodnie z art. 53 ust. 3 Konstytucji, rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. I to są sprawy, które będą przypominać ci, którzy wezmą udział w manifestacji 12 czerwca.

Kontynuacją marszu będzie, organizowany o godz. 15.00 przez Parafię pw. Chrystusa Króla, II Piknik Rodzinny, na którym będzie można degustować – za drobna opłatą – domowe wypieki przygotowane przez parafianki (nie wykluczając parafian). Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Dzierżoniowa do licznego i radosnego udziału w tegorocznym marszu.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.