„Matka i syn” – śrubki, nakrętki, gwoździe. Wystawa niezwykłych prac Lidii Bojnowskiej

„Matka i syn” – śrubki, nakrętki, gwoździe. Wystawa niezwykłych prac Lidii Bojnowskiej

Lidia Bojnowska (ur. 1958), znana w Świdnicy przedszkolanka. Kobieta zaangażowana w życie parafii i w dzieła Nowej Ewangelizacji, doradczyni życia rodzinnego, prywatnie żona, matka i babcia. Zajmuje się malarstwem, teatrem dziecięcym i florystyką.

15 października w kościele pw. Królowej Różańca Św. w Dzierżoniowie nastąpiło otwarcie wystawy jej obrazów pod tytułem „Matka i Syn”. Obrazy opowiadają o najważniejszych momentach w życiu Pana Jezusa oraz przedstawiają Maryję jako Matkę wstawiającą się za swymi dziećmi. Prace wykonywane były w ciągu ostatnich kilku lat. Inspirację do wykonania każdego obrazu artystka czerpie z fresków, malowideł, rzeźb sakralnych, które mają duży wpływ na jej życie duchowe i przeżycia artystyczne.

Na wystawie artystka prezentuje kilkadziesiąt obrazów wykonanych specyficzną techniką. Materiałem twórczym są śrubki, nakrętki i gwoździe. Tak wykonane obrazy mają mają ciekawą i niepowtarzalną właściwość, że o każdej porze dnia wyglądają inaczej. Zastosowanie różnych wielkości, faktur czy grubości i kształtów gwarantuje, że światło w zależności od kąta padania, inaczej maluje obraz dając niepowtarzalne efekty barwy i kontrastu. „A to budzi w człowieku inne emocje, skojarzenia, skupia na różnych szczegółach” – mówi artystka. „Jednak zawsze każe zatrzymać się wobec niewyrażalnej tajemnicy Boga, który wszedł w naszą ludzką historię” – mówi Lidia Bojnowska.

„Każdy kolejny projekt to swego rodzaju terapia dla ducha, psychiki i emocji samej artystki. Szczególnie pierwsze obrazy miały taką terapeutyczną funkcję” – wyznaje. „Bóg zaprosił mnie do tego tworzenia, żeby On sam mógł stwarzać we mnie coś nowego, kogoś nowego – mówi.

„Ufam, że także goście wystawy dadzą Mu się dotknąć, gdy spoza śrubek, nakrętek i podkładek dostrzegą prawdę o miłości Boga, o Ofierze Syna i o sensie życia” – konkluduje.

Prezentowane prace to: Św. Anna Samotrzecia, Pieta, Matka Boża Ostrobramska, Matka Boża Szkaplerzna, Matka Boża z Dzieciątkiem, Matka Boża Włodzimierska, Tryptyk: Ukoronowanie Matki Bożej, Ostatnia Wieczerza, Chrystus Zmartwychwstały, Sąd Ostateczny, Ukrzyżowanie, Matka Boża Częstochowska, Chrzest Jezusa, Święta Rodzina

Udział w wystawach: 1989 – wystawa „Suche bukiety”, Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej, Świdnica, 1990 – wystawa „Stroiki Bożonarodzeniowe”, Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej, Świdnica, 1991 – wystawa „Kompozycje roślinne”, Galeria Vitroart, Świdnica, 2015 – wernisaż „Matka i Syn”, Świdnicki Ośrodek Kultury, 2017 – wystawa „Matka i Syn” w kościele pw. Królowej Różańca Św. w Dzierżoniowie.

Ekspozycja prac malarki będzie trwała do 15 listopada, wystawę można zwiedzać po każdej mszy św. w kościele na skałkach. Zapraszamy.

(w opracowaniu zacytowałem fragmenty artykułu ks. Romana Tomaszczuka, http://swidnica.gosc.pl/doc/2554659.Sruby-i-nakretki-o-milosci-Matki-i-Syna)

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.