Przed meczem. Dla Polaków najważniejszy jest etos związany z przywiązaniem do barw narodowych

Przed meczem. Dla Polaków najważniejszy jest etos związany z przywiązaniem do barw narodowych

Przy okazji Euro 2016 znów mamy modę na polskie barwy. Kibice piłkarscy (i nie tylko) ubierają się, przyozdabiają swoje domy, balkony, samochody w barwy narodowe. Radują się oczy gdy widzi się na ulicy samochody z przyczepionymi flagami. Gdy mija się budynki „ubrane” w biało-czerwone płótna.

Mimo, że nasza reprezentacja nie zagrała jeszcze żadnego meczu, już jesteśmy dumni z naszych narodowych barw. Cieszy fakt, że wystarczy jedynie międzynarodowa sportowa impreza, w której uczestniczymy, aby ujawniło się nasze patriotyczne przywiązanie do barw narodowych.

Piłka nożna to coś więcej niż tylko gra. Piłka nożna to taka teraźniejsza, bezkrwawa bitwa. Wystawiamy armię w postaci reprezentacji narodowej, która walczy reprezentując cały naród. Jako kibice i Polacy utożsamiamy się z nią, demonstrując przywiązanie do barw, między innymi przez ich ekspozycję. Dzięki temu, przy okazji ME, nasz kraj tonie w biało-czerwonych kolorach.

Realizuje się zatem postulat Jarosława Kaczyńskiego, który przy okazji Święta Flagi mówił, że symbole mają budować jedność, ale mają jednocześnie przypominać i uświadamiać, że między sferą publiczną, a sferą wartości jest bezpośredni związek oraz że państwo nie jest tylko organizacją obejmującą pewne terytorium, państwo jest i powinno być jakością moralną.

W świetle tych słów piłka nożna staje się wartością budując jedność w narodzie, bo przecież nie ma znaczenia czy ktoś jest stary czy młody, czy jest z prawicy, czy z lewicy, czy jest wierzący, czy też niewierzący, czy jest „ultrasem” czy „piknikiem”, wszyscy kibicują jednakowo utożsamiając się z barwami narodowymi. Okazuje się, że Polacy nie są tylko konsumentami, oglądaczami widowisk sportowych w domu przed telewizorem. Dla Polaków najważniejszy jest etos związany z przywiązaniem do barw narodowych.

Oby ten stan potrwał jak najdłużej. Oby rozpierała nas duma z naszej reprezentacji. Żebyśmy cieszyli się widokiem biało-czerwonych sztandarów na ulicach. I nie poprzestawajmy na ME bo przed nami jeszcze IO w Rio gdzie znów będziemy reprezentowani przez naszych wspaniałych sportowców.

Alan Edgar

2 komentarze

  1. Kapustka oczywiście 🙂

  2. Brawo Polacy! Kapusta świetny!

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.