Norweski arcymistrz Magnus Carlsen nadal szachowym mistrzem świata!

Norweski arcymistrz Magnus Carlsen nadal szachowym mistrzem świata!

Dopiero po północy naszego czasu w Nowym Jorku zakończył się mecz o szachowe mistrzostwo świata. Tytuł pozostał przy 26-letnim Norwegu, arcymistrzu Magnusie Carlsenie, który w dniu urodzin przechylił na swoją stronę szalę zwycięstwa w pojedynku z reprezentującym Rosję arcymistrzem Siergiejem Karjakinem.

Trwający od 11 listopada mecz po 12 rozegranych partiach zakończył się remisem 6-6 (po jednym zwycięstwie każdego z graczy i aż 10 remisów). W takiej sytuacji konieczne było rozegranie dogrywki, na dystansie 4 partii.

W szachach szybkich zdecydowanie lepszy okazał się już obrońca tytułu. Chociaż dwie pierwsze partie zakończyły się jeszcze remisami, to ostatnie dwie gry pewnie i efektownie wygrał Carlsen, który w ten sposób ponownie obronił tytuł szachowego mistrza świata. Warto dodać, że Karjakinowi – Ukraińcowi reprezentującemu… Rosję, nie pomogło nawet osobiste zainteresowanie Władimira Putina. Przyznać jednak trzeba, że świetna postawa pretendenta była i tak sporym zaskoczeniem w szachowym świecie.

Foto: wikimedia commons/Frans Peeters/CC-BY-SA-2.0

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*