W Nowej Rudzie-Słupcu pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

W Nowej Rudzie-Słupcu pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

29 maja w Nowej Rudzie-Słupcu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Odsłonięty tu został Obelisk upamiętniający naszych bohaterów, „Żołnierzy Wyklętych”. To wydarzenie swoim Honorowym Patronatem objęli: Ordynariusz Diecezji Świdnickiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ignacy Dec oraz poseł do Sejmu RP Michał Dworczyk, przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Dzisiaj cieszyliśmy się, że ich niezłomna postawa i walka o wolną Polskę przynosi oczekiwane efekty, a oni, Żołnierze Niezłomni, odzyskują honor i cześć. Cieszył widok licznie zgromadzonych ludzi, którzy mają poczucie, że spajają się w jedną wielką wspólnotę. Widzieliśmy kombatantów, kibiców, członków Klubów Gazety Polskiej, rekonstruktorów wojskowych w historycznych mundurach i mieszkańców miasta. Obecny był poseł Michał Dworczyk. Ale najbardziej chyba cieszył widok rodziców z dziećmi, które patriotyzm, jakiego dzisiaj jeszcze nie rozumieją, po prostu chłonęły. To dobry prognostyk na przyszłość Polski. Daje nadzieję, że dokonujące się zmiany będą trwałe, że ważne jest dbanie o sprawy państwowe, o bohaterów naszej historii i politykę historyczną. Mówiąc jednym zdaniem należy dbać o dobro wspólne w państwie w którym żyją zwykli ludzie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Cantate Domino z parafii pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie, pod kierownictwem Piotra Bałandy. Patriotyczną homilię wygłosił ks. Janusz Krzeszowiec.

Po mszy świętej, w asyście żołnierzy 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, pocztów sztandarowych, kombatantów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta i zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, organizacji i grup rekonstrukcji historycznej i odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiło odsłonięcie Obelisku usytuowanego na terenie kościoła oraz wręczenie, przez ministra Jana Józefa Kasprzyka, prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczeń Pro Patria zasłużonym w walce o niepodległość Ojczyzny i działalność patriotyczną. Odznaczeniami uhonorowane zostały osoby, które swoje życie poświęcili służbie Polsce. Byli to: ppłk rez. Janusz Słociński ps. Konus, kombatant, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Genowefa Aleksander ps. Cytrynka, kombatant, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych oraz Jan Karandziej, działacz I Solidarności, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współorganizator strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 r., współpracownik m.in. Anny Walentynowicz, Joanny i Andrzeja Gwiazdów. W czasie swojej działalności opozycyjnej inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL-u, internowany w czasie stanu wojennego.

Po odsłonięciu i poświęceniu Obelisku zebrani uczcili pamięć naszych narodowych bohaterów, uczestników powstania antykomunistycznego, składając wieńce i wiązanki kwiatów.

Cześć i chwała bohaterom!

Foto: K. Janeczko/zPrawa.pl

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.