Nowelizacja ustawy o IPN. „Aneks do raportu z likwidacji WSI należy jak najszybciej opublikować”

Nowelizacja ustawy o IPN. „Aneks do raportu z likwidacji WSI należy jak najszybciej opublikować”

Z nadzieją i niecierpliwością oczekuję na spełnienie obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, dotyczących ujawnienia Aneksu do raportu z likwidacji WSI oraz ujawnienia zbioru zastrzeżonego IPN.

Od dzisiaj, 16 czerwca, zaczyna obowiązywać nowa ustawa o IPN. Można zatem domniemywać, że zapaliło się zielone światło do spełnienia zobowiązań wyborczych. Czy tak będzie, czas pokaże. Mówiono, że na przełomie stycznia i lutego 2016 roku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz miał odtajnić zbiór zastrzeżony IPN, zawierający dokumenty służb specjalnych PRL. Zdaniem wielu tzw. zbiór zastrzeżony chroni wyłącznie funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB i UB, a także służy do ukrywania prawdy o komunistycznych organach i umożliwieniu zatrudniania byłych agentów w służbach niepodległego państwa.

Coraz więcej osób twierdzi też, że wszystkie te dokumenty powinny zostać odtajnione, ponieważ pozwoli to na ostateczne rozliczenie się z przeszłością – pisał wtedy portal telewizjarepublika.pl.

Zbiór nie został ujawniony, czekano bowiem na wejście w życie nowelizacji ustawy o IPN. Ujawnienie zbioru zastrzeżonego bez wątpienia wstrząśnie polską opinią publiczną – można go jedynie porównać do publikacji „Raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych”. Raport z weryfikacji WSI objął wyłącznie służby wojskowe – teraz zostaną ujawnione zasoby cywilnych służb specjalnych PRL-u.

Okazuje się że, przyjęta przez Senat bez poprawek nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie rozwiązuje w sposób oczekiwany przez wyborców problemu ujawnienia zbioru zastrzeżonego. Dokumenty miały zostać odtajnione, tymczasem przyjęte zapisy ustawy nie są w tej kwestii tak oczywiste. Może to oznaczać, że zbiór pozostanie nadal tajny.

„PiS powinien dotrzymać obietnicy wyborczej o bezwzględnym odtajnieniu zbioru zastrzeżonego. W nowelizacji kryją się w nim różnego rodzaju pułapki, które spowodują, że nie cały zbiór zastrzeżony zostanie odtajniony” – mówi Piotr Jegliński, działacz opozycji w PRL.

Między innymi w nowelizacji zapisano, że: „W terminie 12 miesięcy od wejścia w życie noweli szefowie ABW i Agencji Wywiadu, minister koordynator służb specjalnych, szef MON i komendant główny Straży Granicznej (w odniesieniu do dokumentów wytworzonych przez b. Wojska Ochrony Pogranicza) w porozumieniu z prezesem IPN dokonają przeglądu dokumentów znajdujących się w zbiorze zastrzeżonym w archiwum Instytutu. Po analizie zdecydują, które dokumenty otrzymają klauzulę tajności na zasadach ustawy o ochronie informacji niejawnych, a które staną się dokumentami jawnymi”.

Antoni Macierewicz zapowiedział również odtajnienie aneksu do raportu ws. WSI. Prezydent Andrzej Duda miałby to zrobić za trzy tygodnie, czyli po wyborach parlamentarnych, aby nie prosić o kontrasygnatę premier Ewy Kopacz. Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta RP przyznał, że nie ma informacji na temat ewentualnej publikacji aneksu. – Decyzję podejmie prezydent, jeżeli będzie chciał. Wybory nie mają z tym nic wspólnego – powiedział Szczerski – (http://www.polskatimes.pl – 07.10.2015).

Aneks należy jak najszybciej opublikować. Jestem przekonany, że będzie to kubeł lodowatej wody nie tylko na tzw. opozycję totalną, ale również ostudzi zapędy komisarzy KE i UE do wtrącania się w nasze wewnętrzne sprawy. Rozumiem, że PiS nie może od razu spełnić wszystkich obietnic z kampanii wyborczej, szczególnie tych, które niosą skutki ekonomiczne, mogę na ich realizację poczekać nawet do końca kadencji. Jednak spełnienie tych dwóch nie niesie za sobą żadnych obciążeń finansowych dla budżetu, na co więc czeka prezydent i rząd? Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć, pozostaje więc czekanie…

Foto: wikimedia commons/CC-BY-SA-3.0-PL/Adrian Grycuk

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.