Pod patronatem prezydenta. Mistrzowie włoskiego renesansu w Warszawie

Pod patronatem prezydenta. Mistrzowie włoskiego renesansu w Warszawie

1 czerwca wernisaż z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego zainaugurował wystawę mistrzów włoskiego renesansu w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Na ekspozycji, która potrwa do 28 sierpnia, można oglądać dzieła takich mistrzów jak: Rafael, Tycjan, Moretto… Na wystawę Brescia. Renesans na północy Włoch” składa się blisko 50 obrazów mistrzów północnowłoskiego renesansu. Dzieła pochodzą z remontowanej Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych, a także czternastu płócien mistrzów lombardzko – weneckiego cinquecenta ze zbiorów polskich.

Sztandarowym dziełem tej epoki jest „Chrystus błogosławiący” Rafaela. Królewska czerwień szaty, korona cierniowa, dłoń wskazująca na ranę w boku i gest błogosławieństwa to reprezentatywna próba ukazania Zmartwychwstałego Jezusa, która na długo będzie symbolem renesansowej harmonii i miarą doskonałości. Rafael żył w latach 1483-1520. Był najmłodszym z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu, obok Leonarda i Michała Anioła.

Wystawa ma za zadanie umożliwić porównanie dzieła tego wielkiego mistrza z obrazami współczesnych mu artystów działających na północy Włoch. Wśród wszystkich dzieł króluje umiłowanie prostoty, ładu i harmonii oraz idealnych proporcji ciała, według kanonów, jakie wytyczyła sztuki starożytnej Grecji. Głównymi tematami poruszanymi przez twórców ekspozycji są tematy: religijne, mitologiczne oraz portrety. Ciekawym tłem, tworzącym kontekst epoki, są również obecne na wystawie: zbroje, kobierce, skrzynie weneckie, kabinety, wazy apteczne, talerze i szklanice ze szkła weneckiego.

Oprawa plastyczna wystawy jest autorstwa znanego scenografa teatralnego Borisa Kudliczki. Są to delikatne i subtelne szklano–lustrzane instalacje, w których dominują kolumny. Kuratorem wystawy jest Joanna Kilian.

Wystawa została zorganizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Włoskiej Sergia Mattarelli.

DSK

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.