Pielgrzymka na Litwę – miejsca święte i historycznie ważne dla naszej Ojczyzny

Pielgrzymka na Litwę – miejsca święte i historycznie ważne dla naszej Ojczyzny

Grupa pielgrzymów z parafii pw. św. Antoniego z Pieszyc, w dniach od 30 kwietnia do 5 maja wraz z ks. proboszczem  prał. Edwardem Dzikiem oraz ks. prof. Tadeuszem Fitychem wyruszyła na pielgrzymkę autokarową do sanktuariów Polski północno-wschodniej i na Litwę. Są to miejsca święte i historycznie ważne dla naszej Ojczyzny.

Pielgrzymi zwiedzili Gietrzwałd, gdzie objawiała się Matka Boża od 27 czerwca do 16 września 1877 i nawiedzili tamtejsze Sanktuarium. Udali się do Św. Lipki, gdzie zobaczyli klasztor oo. Jezuitów wraz z Bazyliką Nawiedzenia NMP – łaskami słynący obraz MB Świętolipskiej. Odwiedzili Augustów, gdzie odbyli rejs po Jeziorze Augustowskim wraz z postojem w Studziennicznej, gdzie Msze św. odprawiał św. Jan Paweł II. Udali się do  Kowna, gdzie zwiedzili Starówkę Kowieńską: ruiny zamku kowieńskiego, ujście Wilii do Niemna, Kościół OO. Bernardynów słynący z produkcji tabaki, Ratusz zwany „białym łabędziem”, Katedrę Kowieńską.

Podążyli do Wilna, gdzie zwiedzali Cmentarz na Rossie,  na którym spoczywa wielu wybitnych Polaków i udali się do Kościoła św. Piotra i Pawła – perły baroku. Duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu wzbudziła Kaplica MB Ostrobramskiej i Cerkiew Św. Ducha – miejsce prawosławnych pielgrzymek do grobu 3 Męczenników uznanych za świętych (jedna z najpiękniejszych cerkwi w Wilnie). Pielgrzymi zobaczyli również Klasztor oo. Bazylianów, Celę Konrada – gdzie był więziony Adam Mickiewicz wraz z innymi filomatami, Kościół św. Kazimierza – patrona Litwy, Plac Ratuszowy. Z góry Trzech Krzyży podziwiali przepiękną panoramę starówki wileńskiej. Pielgrzymka zatrzymała się również w Trokach, gdzie znajduje się piękny zamek na wyspie oraz kościół WNMP z cudownym obrazem Matki Bożej Trockiej.

Na zakończenie pielgrzymi udali się do Sokółki, gdzie nawiedzili kościół pw. św. Antoniego, w którym wydarzył się Cud Eucharystyczny. Tam została odprawiona Msza św. i jedna z intencji, dziękczynna była ofiarowana dla  ks. proboszcza  prał. Edwarda Dzika o błogosławieństwo Boże, zdrowie i opiekę Matki Bożej z okazji jubileuszu – 40 rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich Pielgrzymka miała bogaty program. Wspomnienia i duchowe przeżycia pozostaną na długo w pamięci każdego uczestnika pielgrzymki.

PB

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*