Polak zatrzymany w Afganistanie został uwolniony. Szybka interwencja SKW

Polak zatrzymany w Afganistanie został uwolniony. Szybka interwencja SKW

Afgańska Służba Bezpieczeństwa (NDS) zatrzymała obywatele Polski. Ustalono, że domniemanym powodem zatrzymania Polaka było podejrzenie o nielegalny pobyt na terytorium Afganistanu oraz prowadzenie działalności szpiegowskiej.

Wiadomość na ten temat polska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uzyskała na początku czerwca. Jak można się było dowiedzieć z informacji zawartej na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej:

„Obywatel RP w trakcie turystycznej podróży po Afganistanie, z własnej inicjatywy zgłosił się do lokalnej komórki afgańskiej Policji. Poinformował, iż w trakcie podróży z Pakistanu poznał osoby, które w jego ocenie mogłyby mieć związki z Państwem Islamskim. W efekcie weryfikacji danych osobowych Polaka został on zatrzymany do wyjaśnienia i przekazany NDS.”

Na terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu nie funkcjonuje polska placówka dyplomatyczna, dlatego oficerowie SKW natychmiast rozpoczęli czynności w tej sprawie. W ich wyniku zatrzymany obywatel Rzeczypospolitej został zwolniony w ciągu 3 dni. Następnie Polak przewieziony zsotał do bezpiecznej strefy, skąd przetransportowano go do New Delhi w Indiach, a później do Polski.

„Istniało realne zagrożenie przekazania zatrzymanego przedstawicielom tak zwanych sił rebelianckich, które mogły wykorzystać zakładnika do osiągnięcia korzyści materialnych lub podjęcia próby wywarcia nacisku politycznego na stronę polską. Ponadto, występowało także zagrożenie dla utraty zdrowia lub życia Polaka na skutek doznania urazów psychofizycznych podczas prowadzonych przesłuchań przez funkcjonariuszy NDS” – czytamy w komunikacie.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.