Morawiecki: Polska będzie jedną z 15 najsilniejszych gospodarek świata

Morawiecki: Polska będzie jedną z 15 najsilniejszych gospodarek świata

Polska będzie jedną z 15 najsilniejszych gospodarek świata – tak twierdzi wicepremier Mateusz Morawiecki w ciekawym wywiadzie udzielonym dla portalu forsal.pl. Według Morawieckiego „wielkim błędem było rzucenie naszych firm do gry w kapitalizm bez dania im czasu na dostosowanie się do nowych warunków”.

W III RP były już plany Balcerowicza, Hausnera, Boniego. Czy taki sam będzie los planu Morawieckiego? Mateusz Morawiecki stwierdził, że rząd Beaty Szydło plan miał gotowy już po trzech miesiącach swojej działalności, a rząd PO zatwierdził swój plan dopiero w czwartym roku. Dodał, że

„Realizacja poszczególnych filarów naszego planu będzie trwała w niektórych przypadkach kilka miesięcy, w innych – kilkanaście lat”

co wynika faktu, że wszelkie zmiany tego typu nie zachodzą szybko. Według niego polska gospodarka nie powinna konkurować w sektorach, które wymagają dużych kapitałów, ani też takich, gdzie konkuruje się tanią pracą. Kapitału praktycznie nie mamy, a niskopłatna praca skutkuje emigracją zarobkową „musimy zatem stawiać na wiedzę i branże wiedzochłonne”.

Wskazał na sześć filarów, którymi kierować się musi polska gospodarka:

1. Inwestowanie i rozwój branż wiedzochłonnych. 2. Produkcja towarów zaawansowanych technologicznie, z wysokimi marżami (pochodzącymi właśnie z branż wiedzochłonnych). 3. Oszczędzanie, bo oszczędności kumulują kapitał i powodują, że społeczeństwo jest bogatsze, takie które po pewnym czasie stać na lokowanie środków we własny biznes. 4. Otwarta gospodarka z silnym eksportem. Tak odniosło sukces wiele krajów w ostatnim dziesięcioleciu. 5. Spójność społeczna, oparta na sprawiedliwym podziale korzyści. 6. Rewolucja przemysłowa.

Swoją diagnozę poparł wieloma argumentami: Wysokie marże pozwalają uzyskać środki, które można skierować na inwestycje i na wyższe wynagrodzenia pracowników. To z kolei zwiększa oszczędności i powoduje bogacenie się ludzi i państwa. Włosi nie uznawani za bardzo bogate społeczeństwo dysponują środkami trzykrotnie przewyższającymi PKB. W Polsce ludzie posiadają zasoby na poziomie 0,8 PKB. A np. Niemcy są znacznie bogatsi niż Włosi. Natomiast znaczenie eksportu polega na tym, że wymusza on konkurencyjność, a dodatkowo zwiększa efekt skali.

Bardzo duże znaczenie ma spójność społeczna. Społeczeństwa bardzo zróżnicowane majątkowo mają strukturę oligarchiczną. Taka jest Rosja, gdzie wielkość PKB/mieszkańca jest zbliżona do Polski, ale większość majątku znajduje się w rękach grupy oligarchów.

Jeśli chodzi o rewolucję przemysłową (nazwał ją 4.0) chodzi o cyfryzację. W przeszłości były trzy główne fazy rewolucji przemysłowych: Rewolucja maszyn parowych (w czasie gdy ona zachodziła w Polsce traciliśmy niepodległość, tym samym nie byliśmy nią objęci w dostatecznym stopniu) (1.0), Rewolucja elektryczna (ominęła nas, bo walczyliśmy o niepodległość) (2.0), Rewolucja informatyczna (byliśmy od niej oddzieleni Murem Berlińskim i dobrodziejstwami siermiężnego PRL) (3.0).

Od początku III RP przeważała opinia, że kapitał nie ma narodowości, a polityka nie powinna włączać się do gospodarki, co powodowało brak polityki gospodarczej. W obowiązującym dotąd modelu gospodarczym dominowali „wybrańcy” tworzący establishment III RP. Od lat były to niemal te same twarze. A owoce wysiłku społecznego trafiały głównie do wąskich grup interesów.

Oparcie, a właściwie – przebudowa struktury społecznej i gospodarczej Polski z wykorzystaniem zdrowych mechanizmów wzrostu gospodarczego stworzy, obecnie już tworzy, nowe realia odmieniające Polskę na tle Europy i świata.

(Na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Mateuszem Morawieckim przez portal forsal.pl)

 

Foto: P. Tracz/KPRM

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.