„Polskość to umiłowanie wolności”. Podniosła uroczystość w Nowej Rudzie

„Polskość to umiłowanie wolności”. Podniosła uroczystość w Nowej Rudzie

W upalną niedzielę, 29 maja 2016 roku, przedstawiciele środowisk prawicowych z Dzierżoniowa wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pierwszego na Dolnym Śląsku pomnika poświęconego Żołnierzom Niezłomnym (Wyklętym).

Staraniem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Żołnierz Wyklętych w Nowej Rudzie udało się w niedługim czasie zebrać niezbędne środki na przygotowanie pamiątkowego obelisku i tablicy, które stanęły przed kościołem parafialnym pw. Św. Katarzyny w Nowej Rudzie.

Wypada podziękować za wysiłek włożony w doprowadzeniu do powstania tego miejsca pamięci i przygotowanie wczorajszej pięknej uroczystości Koleżankom i Kolegom z Nowej Rudy, a szczególnie Elżbiecie Cygan – przewodniczącej Komitetu Budowy, Jerzemu Decowi, Joannie Walaszczyk, Krzysztofowi Wieczorkowi.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wziął udział Prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, który wręczył również medale „Pro Patria” kombatantom Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Wspaniała homilię w czasie mszy św. odprawionej w intencji Żołnierzy Niezłomnych wygłosił proboszcz parafii św. Barbary w Walimiu – ks. Janusz Krzeszowiec, który powiedział m.in:

„Polacy nadal dźwigają spadek minionych lat, komunizmu i wpajania wstydu. Chodzą jakby z garbem, pochyleni. A przecież bycie Polakiem to coś wyjątkowego, to wielka duma, polskość to umiłowanie wolności.”

Oprócz licznych pocztów sztandarowych, kombatantów i mieszkańców Nowej Rudy w uroczystości uczestniczyła grupa żołnierzy z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, a także rekonstruktorzy na czele z naszą dzierżoniowską GRH 58 pułku piechoty.

Nasze miasto reprezentowali: Ireneusz Wagnerowski – prezes Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, Irena Bukalska, Wiesław Szcześniak i Krzysztof Broniewski z Ruchu im. L. Kaczyńskiego Ziemi Dzierżoniowskiej oraz Janusz Maniecki – przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II i Kazimierz Janeczko (również klub GP Dzierżoniów II).

Oprócz ministra Kasprzyka w noworudzkiej uroczystości uczestniczył poseł Michał Dworczyk, jeden z honorowych patronów budowy pomnika.

Nie mam wątpliwości, że ta cenna i potrzebna inicjatywa szybko znajdzie naśladowców w innych miejscowościach naszego regionu.

 

foto: K. Janeczko/zPrawa.pl

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.