Radosne Święto Niepodległości Polski w Kasztelanii Niemczańskiej już za nami

Radosne Święto Niepodległości Polski w Kasztelanii Niemczańskiej już za nami

Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej uzyskanej w drodze konkursu zrealizowało projekt zatytułowany „Radosne Święto Niepodległości Polski w Kasztelanii Niemczańskiej”.

Zgodnie z celem projektu uświetniono tym roku w sposób wyjątkowy Narodowe Święto Niepodległości Polski oraz przypadającą w tym roku 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w Niemczy zrealizowano: Warsztaty plastyczne dla dzieci pod hasłem Kartka dla Marszałka, 11 listopada zaprezentowano występ wokalno – taneczny dzieci przygotowanych w ramach projektu, tego samego dnia wieczorem w sali widowiskowej Niemczańskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert wieczorny w rytmie pop. Koncert wieczorny miał za zadanie radosne świętowanie Niepodległości poprzez zabawę taneczną wszystkich pokoleń, co udało się zrealizować w sposób znakomity.

W niedzielę 12 listopada przedstawiciel Posła na Sejm RP Michała Dworczyka historyk Janusz Maniecki przypomniał dzieje walki o niepodległą Polskę po czym odsłonił wspólnie z Burmistrzem Niemczy Grzegorzem Kosowskim wystawę przygotowaną w ramach projektu we współpracy z wrocławskim oddziałem IPN poświęconą 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcie wystawy rozpoczęło drugi koncert pt. Droga do wolności czyli Niemczanie śpiewają pieśni patriotyczne z zespołem wokalno- instrumentalnym Artes Ensemble. Znakomici artyści zabrali publiczność w muzyczną, wirtuozowską podróż do źródeł romantycznej idei patriotyzmu i ciągłości narodowej w rytmie szlacheckiego poloneza i zamaszystego mazura, polskiej muzyki romantyzmu i pieśni narodowo-wyzwoleńczych oraz poezji wieszczów. Wykonywane były utwory takich znakomitości jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski, Cyprian Kamil Norwid. W drugiej części koncertu artyści zespołu Artes Ensemble wspólnym śpiewaniem z publicznością kanonu rodzimych pieśni patriotycznych, narodowościowych, legionowych uczcili Święto Niepodległości.

Po koncercie wręczono nagrody dla uczestników konkursu „Kartka dla Marszałka”. Na zakończenie wystąpiły dzieci przygotowane w ramach projektu wykonując piosenki Niepodległa, niepokorna, Tu wszędzie jest moja ojczyzna tańcząc patriotyczny rap.

Mamy nadzieję, że nasze starania oraz liczny udział mieszkańców w koncertach przyczyniły się zrealizowania głównego celu naszego projektu czyli stojącego na wysokim poziomie, patriotycznego wydarzenia jakim było radosne świętowanie Niepodległości Polski w Kasztelanii Niemczańskiej. Pragniemy aby nasz projekt przyczynił się do przygotowania stojących na równie wysokim poziomie wydarzeń 100 –lecia Niepodległości w roku 2018 w Niemczy.

Nasz projekt realizowany był we współpracy z Niemczańskim Ośrodkiem Kultury oraz Gminą Niemcza

Relacja TV: http://www.dami.walbrzych.pl/spoleczenstwo-3/item/19525-droga-do-wolności

rk

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.