W rocznicę odsieczy wiedeńskiej – pielgrzymka samorządowców okręgu wałbrzyskiego do Wiednia

W rocznicę odsieczy wiedeńskiej – pielgrzymka samorządowców okręgu wałbrzyskiego do Wiednia

W dniach 22-24 września, w rocznicę odsieczy wiedeńskiej, Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej zorganizowało pielgrzymkę do Wiednia, gdzie centralnym punktem programu była uroczysta Msza św. na wzgórzu Kahlenberg, celebrowana przez Biskupa świdnickiego Ignacego Deca i księży dekanatu w Kościele św. Józefa.

W roku 1683 u podnóża Kahlenbergu rozegrała się bitwa zjednoczonych armii, pod naczelnym dowództwem Króla Jana III Sobieskiego z potężną armią turecką w obronie chrześcijańskiej Europy, jej tradycji i kultury.

Na wzgórzu Kahlenberg spełniła się nadzieja Papieża Innocentego XI, Króla Jana III Sobieskiego i wiernych modlących się o Europę. Po zwycięstwie nad Turkami król Jan III Sobieski oznajmił światu „Venimus, vidimus et Deus vicit” (Przyszliśmy, zobaczyliśmy, a Bóg zwyciężył).

Kościół kahlenberski odwiedzają rocznie tysiące pielgrzymów z całego świata, zatrzymują się, by zamyśleć się nad piękną kartą historii XVII wieku, przez którą tak najgłośniej i najchwalebniej weszła Polska w dzieje Europy. Pielgrzymi zwiedzili też gotycką katedrę Świętego Szczepana, jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Świątynia kryje liczne dzieła sztuki gotyckiej, z jej głównym obrazem przedstawiającym męczeńską śmierć świętego Szczepana – pierwszego męczennika w dziejach chrześcijaństwa.

W niedzielę 24 września uczestniczono wraz z wiedeńczykami we Mszy św. w Kościele Polskim przy Zennwegu, gdzie homilię wygłosił Biskup Ignacy Dec.

Wyjazd samorządowców w rocznicę odsieczy wiedeńskiej jest wyrazem hołdu, podziwu i podziękowaniem dla tych, którzy bronili Europy przed zagładą. Wiedeń jest szczególnym symbolem zwycięstwa, nadziei i wiary, która jest nam wszystkim tak potrzebna szczególnie w obecnych niebezpiecznych czasach.

Irena Bukalska – pielgrzym

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*