Rotmistrz Witold Pilecki – bohater nadal zapominany

Rotmistrz Witold Pilecki – bohater nadal zapominany

Rotmistrz Witold Pilecki był dobrowolnym więźniem obozu w Oświęcimiu. Celowo dał się schwytać, by dla polskiego podziemia zbierać informacje o obozie Auschwitz i zorganizować na jego terenie ruch oporu. Po ucieczce z obozu walczył w powstaniu warszawskim, a po wojnie służył w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa.

Pilecki wrócił jednak do kraju, aby tworzyć podziemny kanał przerzutowy na Zachód dla żołnierzy podziemia, którym groziła śmierć z rąk komunistycznej bezpieki. W 1947 roku aresztowano go pod zarzutem szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu i przygotowywania zamachów na dygnitarzy MBP. Po trwającym niemal rok ciężkim śledztwie, w czasie którego był bestialsko torturowany, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd wojskowy i rozstrzelany 25 maja 1948 roku. Za czasów PRL „niemal udało się zniszczyć pamięć” o rotmistrzu. Jednak dzięki bezprecedensowej uchwale Senatu z 25.05.2018 r. rotmistrz Witold Pilecki został wprowadzony do panteonu naszych bohaterów narodowych i uznany za godny naśladowania wzór Polaka.
Dzierżoniowskie środowiska patriotyczne (Klub GP Dzierżoniów II, PiS, PO AK, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego oraz TMD) poparte przez mieszkańców miasta, dwukrotnie wystąpili do Rady Miejskiej Dzierżoniowa o nadanie kolejnym rondom im. Witolda Pileckiego. Niestety radni z Obywatelskiego (?) Bloku Samorządowego i Platformy Obywatelskiej (?), reprezentujący tylko część mieszkańców, dwukrotnie zignorowali nasze wnioski i odmówili spełnienia prośby.

Witold Pilecki

Jest mi wstyd, wielki wstyd za radnych, że nie potrafili zdobyć się na uhonorowanie tego Wielkiego Polaka, który oddał swoje życie między innymi również za to, żeby teraz w wolnej Polsce mogli być radnymi. Pragnę przypomnieć samorządowcom, że radnym, burmistrzem, wójtem czy innym dygnitarzem samorządowym „bywa się”, nie jest to funkcja dana raz na zawsze. Przy najbliższych wyborach mieszkańcy miasta ocenią was, mam nadzieję, że obiektywnie i pokażą wam czerwoną kartkę. Chociaż muszę przyznać, że radni przełamali się i w październiku ubiegłego roku, nadali łącznikowi między ul. Piłsudskiego i Piastowską przy siedzibie Straży Pożarnej i Urzędzie Gminy Dzierżoniów nazwę Alei rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak powiadają „na bezrybiu i rak ryba!”, dobre i to. Aleję trudno uznać za reprezentacyjną, dlatego zwracam z apelem o zagłosowanie w Budżecie Obywatelskim na projekt 18. Remont i modernizacja Alei Rotmistrza Witolda Pileckiego – likwidacja starej nawierzchni, wykonanie nowej, funkcjonalnej i estetycznej, instalacja tablic informacyjnych na temat Rotmistrza.

 

Foto: wikipedia

Jeden Komentarz

  1. Też mi jest wstyd. Dlatego również zagłosowałem na projekt 18 w Budżecie Obywatelskim.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.