Saperzy wywieźli z Dzierżoniowa 200 kilogramów trotylu! Mieszkańcy wrócili do domów

Saperzy wywieźli z Dzierżoniowa 200 kilogramów trotylu! Mieszkańcy wrócili do domów

200 kilogramów trotylu wywieźli w środę późnym wieczorem saperzy, którzy od godzin popołudniowych prowadzili działania przy rozminowaniu dzierżoniowskiego mostu pod ulicą H. Sienkiewicza. Po godzinie 22.00 ewakuowani mieszkańcy miasta mogli zacząć wracać do domów.

Profesjonalna praca saperów, ale także policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej pozwoliły zażegnać niebezpieczeństwo. Na wiele godzin teren w promieniu pół kilometra od mostu stał się wyłączoną z ruchu strefą ewakuacji. Zamieszkujący go dzierżoniowianie udali się w tym czasie do rodzin w innych częściach miasta lub do przygotowanych na ich przyjęcie Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. Działania wszystkich służb przebiegały bardzo sprawnie. Cały dzień pracował też powołany przez burmistrza sztab kryzysowy.

Odnaleziony trotyl był niebezpieczną pamiątką po wycofujących się w 1945 roku  z terenów Dolnego Śląska wojskach niemieckich. Hitlerowcy planowali wysadzić ten most i najprawdopodobniej nie jest to ostatni most na terenie Dolnego Śląska, pod którym ukrywać mogą się takie śmiercionośne ładunki. Zabezpieczony trotyl został wywieziony z miasta w celu zdetonowania przez żołnierzy w przeznaczonym do tego miejscu.

foto: ddz24.eu

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.