„Jak to się stało, że nadal jest o nich głośno?” Na Wielkiej Sowie o Żołnierzach Niezłomnych

„Jak to się stało, że nadal jest o nich głośno?” Na Wielkiej Sowie o Żołnierzach Niezłomnych

Ponad 200 osób uczestniczyło w dedykowanym pamięci porucznika Jerzego Kaszyńskiego III Rajdzie Gwiaździstym na Wielką Sowę, jaki przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się 17 czerwca. Na najwyższy punkt Gór Sowich uczestnicy Rajdu wchodzili z czterech różnych punktów tych malowniczych gór, których pasmo leży w całości na terenie naszego kraju.

Rajd po raz trzeci dedykowany był pamięci „dzierżoniowskiego” Żołnierza Wyklętego – Jerzego Kaszyńskiego, zamordowanego przez komunistów w styczniu 1947 roku w dzierżoniowskim więzieniu oraz uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W trakcie spotkania na Wielkiej Sowie zgromadzeni mogli zapoznać się z tragiczną historią straceń na terenie więzienia w Dzierżoniowie, poznać nazwiska ofiar, ale też katów i zleceniodawców tej komunistycznej zbrodni sprzed lat. Jarosław Kresa przypomniał wszystkie inicjatywy i uroczystości związane z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych oraz 100- leciem odzyskania niepodległości. Do najważniejszych osiągnięć zaliczył: odsłonięcie 20.05.2017 roku Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie, a w bieżącym roku odsłonięcie roku tablicy pamiątkowej, poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, organizację Dnia Flagi Narodowej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą, a także uroczystość przypominającą o 83. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji przed tablicą poświęconą Komendantowi czytane były fragmenty wspomnień jego ostatniego adiutanta – rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza. Zapoznał również uczestników pikniku niepodległościowego z dalszymi planami ORP m.in. o Wielkim Patriotycznym Śpiewaniu w 100. lecie odzyskania niepodległości.

Był też czas na integrację przy pieczonych kiełbaskach na ognisku oraz pysznej grochówce, rzutach do tarczy, przeciąganiu liny, atrakcyjnych zjazdach na linie, udziale w zawodach strzeleckich ASG przygotowanych przez 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej, a także przy wspólnym śpiewaniu.

Głównym organizatorem Rajdu był Obywatelski Ruch Patriotyczny, wspierany przez 22. KBPG oraz Nadleśnictwo Świdnica. Wszystkich przybyłych na spotkanie pod Wielką Sową przywitali przedstawiciele Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, na czele z prezesem Ireneuszem Wagnerowskim, wiceprezesami Romanem Kowalczykiem, Sławomirem Kryżarem, Jarosławem Kresą, Maciejem Rojkiem. Janusz Maniecki, przedstawił uczestnikom rajdu rys historyczny na temat straceń w dzierżoniowskim więzieniu. Gościem honorowym był wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*