Studio Polskiego Radia z imieniem Jerzego Wasowskiego

Studio Polskiego Radia z imieniem Jerzego Wasowskiego

Uroczystość nadania imienia Jerzego Wasowskiego studiu nr 4 Polskiego Radia odbyła się 31 maja 2016 r.  godz. 15 w Warszawie.

Uroczystość miała miejsce w 103 rocznicę urodzin artysty. To właśnie z Polskim Radiem genialny współtwórca Kabaretu Starszych Panów związał całe swoje zawodowe życie. Najpierw w charakterze inżyniera dźwięku. I właśnie tu w roku 1938 spotkał Jeremiego Przyborę, który pracował jako spiker. W roku 1949 już w duecie stworzyli radiowy teatr Eterek. 9 lat później powołali do życia telewizyjny Kabaret Starszych Panów.

Dla radia były tworzone osobno słuchowiska z tą samą obsadą i repertuarem. W ich programach pojawiali się w latach 1958 – 1966 tacy aktorzy jak: Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Barbara Kraftówna, Krystyna Sinkiewicz, Wiesław Gołas, Edward Dziewoński, Jarema Stępowski, Bohdan Łazuka, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik…

Pan Jerzy komponował muzykę, a pan Jeremi pisał teksty. Kilka pokoleń Polaków wychowało się na ich twórczości. Prawie wszyscy znają ich piosenki w genialnych interpretacjach wspomnianych wcześniej aktorów:

„Piosenka jest dobra na wszystko”, „Ząb, zupa, dąb”, „No co ja ci zrobiłem”, „Bo we mnie jest sex”, „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, „Rodzina”

Ich twórczość cechowała ogromna inteligencja, dowcip, erudycja, piękno i kultura języka. Radiowa Trójka od wielu lat przypomina ich spuściznę. Współcześni artyści wciąż inspirują się i nagrywają te ponadczasowe piosenki.

Obaj Panowie byli wielce szacownymi postaciami, kochającymi Polskę, polską kulturę i język. Ich twórczość to zjawisko trudne do precyzyjnego określenia. To jak swoiste Mistrzostwo Świata dla futbolu, Oscary dla świata filmu, to osobna kategoria… kulturotwórcze zarzewie dla przyszłych pokoleń.

Dorota Słupska – Kresa

 

Foto: wikimedia commons/CC-BY-SA-3.0/Mateusz Opasiński

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.