Tablica poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu odsłonięta zostanie w Dzierżoniowie

Tablica poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu odsłonięta zostanie w Dzierżoniowie

W 99. rocznicę odbicia Wilna z rąk bolszewików, 19 kwietnia 2018 roku w Dzierżoniowie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tablica przygotowana została z okazji ubiegłorocznej 150. rocznicy urodzin Marszałka. Jej oficjalna prezentacja miała miejsce w grudniu 2017 roku.

Odsłonięcie tablicy, która umieszczona będzie na budynku w Rynku 55 (od strony ul. Ząbkowickiej) odbędzie się 19 kwietnia (czwartek) o godzinie 17.00.  Taka forma przypomnienia postaci Marszałka będzie realizacją jednego z punktów programu obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, przygotowanego przez społeczny komitet oraz Klub 5 Grudnia, GRH 58 pp i Obywatelski Ruch Patriotyczny.

hg

Data odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowa. 19 kwietnia 1919 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Wilna zajętego wówczas przez bolszewików. Jednym z pierwszych polskich żołnierzy wkraczających do Wilna był wówczas Aleksander Hrynkiewicz, późniejszy ostatni adiutant Marszałka Józefa Piłsudskiego, a po wojnie… mieszkaniec ziemi dzierżoniowskiej.

Jak ważne dla Marszałka było tamto wileńskie zwycięstwo z roku 1919 niech świadczy fakt, że tuż przed śmiercią tak pisał, wyrażając swoją ostatnią wolę: ”Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili.”

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w krótkiej uroczystości odsłonięcia tablicy serdecznie zapraszamy.

foto: NAC

 

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*