Trwa „Anakonda-16”. Amerykanie przylecieli bezpośrednio z Fortu Bragg

Trwa „Anakonda-16”. Amerykanie przylecieli bezpośrednio z Fortu Bragg

W okolicach Torunia trwają ćwiczenia „Anakonda-16”, największe od roku 1989 ćwiczenia wojskowe z udziałem polskich żołnierzy.

W ramach tych zakrojonych na bardzo szeroką skalę ćwiczeń, które trwać będą do 17 czerwca, najbardziej spektakularny w pierwszych dniach był desant – w okolicach Kijewa – spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wzięło w nim udział około 2 tysięcy żołnierzy. Ciekawostkę stanowi fakt, że Amerykanie z 82 Dywizji Powietrznodesantowej przylecieli na podtoruńskie zrzutowisko bezpośrednio z… Fortu Bragg! W tej części ćwiczeń brali też udział Brytyjczycy z 16 Brygady Desantowo-Szturmowej oraz Polacy z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

– Anakonda–16 to największe po 1989 roku ćwiczenie polskiej armii – powiedział dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz – W ćwiczeniu udział bierze ponad 30 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 12 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego. Po raz pierwszy w takich ćwiczeniach wezmą też udział żołnierze obrony terytorialnej.

Odbywające się ćwiczenia „Anakonda–16” są szóstą edycją ćwiczeń z udziałem wojsk 18 państw członkowskich NATO i 5 państw Partnerstwa dla Pokoju. Biorą w nich udział wojska lądowe, lotnictwo, siły morskie oraz wojska specjalne. W ćwiczeniach udział weźmie łącznie aż około 31 tysięcy żołnierzy, 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów marynarki wojennej.

Foto: wikimedia commons/CC-BY-2.0

 

2 komentarze

  1. Ale ćwiczenia zorganizowane są naprawdę z dużym rozmachem. Może to i dobrze, że Niemców jest tylko 400?

  2. I „aż” 400 żołnierzy Bundeswery, pytanie czy Polska i Niemcy są w tym samym NATO? Biorąc pod uwagę niemieckie opinie na temat wojskowych manewrów odbywających się obecnie w Polsce, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w zupełnie innych sojuszach militarnych. Tamtejsze media oraz duża część elit politycznych ostro krytykuje manewry „Anakonda”, twierdząc, iż jest to zupełnie niepotrzebne i w dodatku niebezpieczne drażnienie Rosjan.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.