„Marsz dla życia i rodziny”. W obronie życia wyszli na ulice

„Marsz dla życia i rodziny”. W obronie życia wyszli na ulice

„Każde życie jest bezcenne.” 12 czerwca 2016 roku ulicami Dzierżoniowa po raz piąty przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Setki osób przybyło, by cieszyć się życiem i dać wyraz poparcia dla najważniejszej dla każdego człowieka instytucji – rodziny.

„Każde życie jest bezcenne!” – takie hasło przyświecało tegorocznej edycji Marszów Dla Życia i Rodziny w całej Polsce. Marsze są manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Imprezę wyróżnia jej afirmatywny charakter, ponieważ Marsze to przede wszystkim święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny. To również sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości. Mieszkańcy Dzierżoniowa kolejny raz pokazali, że nie wstydzą się przywiązania do wartości rodzinnych i obrony życia od poczęcia. Wyszli na ulice miasta, aby zademonstrować swoje poglądy i przywiązanie do wartości chrześcijańskich, które są drogowskazem w ich życiu.

W Deklaracji Organizatorów Marszów dla Życia 2013 czytamy:

„Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego. Uznajemy również, że istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane. Dlatego wyrażamy chęć współpracy w realizacji projektów mających na celu takie kształtowanie porządku społeczno-prawnego, które zagwarantuje pełną ochronę życia ludzkiego i szacunek dla rodziny”.

Ubiegłoroczne wybory prezydenckie i parlamentarne dają nadzieję na zmiany społeczne, gospodarcze i prawne w kraju oraz na scalenie podzielonego społeczeństwa. Te dobre zmiany już widać, wprowadzenie i realizacja programu 500+, skierowanego na pomoc rodzinom wielodzietnym, daje dużą nadzieję na poprawę zapaści demograficznej. Zapowiedź wprowadzenia programu Mieszkanie+, obniżenia wieku emerytalnego, zwiększenia kwoty wolnej od podatku, rozwiązania problemu toksycznych kredytów frankowych i polisolokat to programy ukierunkowane na konkretną pomoc rodzinom. Dzisiaj społeczeństwo już nie daje się ogłupiać rzekomym brakiem demokracji, problemem z TK i myśleniem ze wstydem o tym, co złego powie o nas Europa. To już nie działa! Przeciętnego Polaka te sprawy nie interesują, dla niego najważniejsze jest zapewnienie rodzinie dobrego i godnego bytu oraz przyzwoitej pod względem moralnym i ekonomicznym przyszłości. Dbają o tradycję, pamięć historyczną i tożsamość narodową. Nie godzą się na kłamstwa, korupcję, pogardę i okradanie przez tzw. elity krajowe oraz zachodnie. Powiedzieli to dobitnie w ostatnich wyborach głosując na Zjednoczoną Prawicę.

Dzierżoniowski Marsz rozpoczął się o godz. 14.00 z placu przy kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Trasa marszu przebiegała ulicami: ul. Pocztową, ul. Krasickiego i ul. Nowowiejską. Zakończenie nastąpiło na placu przed kościołem w parafii pw. Chrystusa Króla. Uczestnicy nieśli biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki oraz transparenty z hasłami:

”Nie zabijaj – kochaj”, ”W rodzinie smutek ginie”, ”Każdą godzinę inwestuj w rodzinę”, ”Dziecko to skarb a nie garb” oraz ”Kto w rodzinie ten nie zginie”.

Uczestniczyły w nim rodziny wraz ze swoimi pociechami, przedstawiciele grup modlitewnych i stowarzyszeń skupionych wokół Kościoła, m.in. członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z parafii pw. Królowej Różańca Św., członkowie Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego oraz mieszkańcy Dzierżoniowa i okolicznych miejscowości. Nie zabrakło w nim przedstawicieli Kościoła. Wraz z wiernymi maszerowali księża z dekanatu Dzierżoniów, lokalni biznesmeni, artyści, nauczyciele i radni. Połączył ich głęboki sprzeciw wobec niszczenia fundamentalnego prawa Polaków do życia w tradycyjnych rodzinach, sprzeciw wobec in vitro i ideologii gender. Wyszliśmy na ulice również po to, by upominać się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci przed urodzeniem, które można w Polsce pozbawiać życia ze względu na ich niepełnosprawność bądź okoliczności poczęcia.

marsz dla życia

O marszach można powiedzieć: „Tu jest Polska”. Na Marszach dla Życia i Rodziny jest Polska, polskie porządki, polskie obyczaje, polska tradycja i patriotyzm. Na nich zaczynamy odzyskiwać szacunek do ludzi i dla samych siebie. Niestety podobnie jak w ubiegłym roku w manifestacji nie wzięli udziału przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, którzy jednak chętnie uczestniczą w uroczystościach i imprezach świecki oraz laickich. W nowoczesnym Dzierżoniowie, podobnie jak przed wiekami w Betlejem, zabrakło miejsca dla tradycyjnej rodziny, której wartości zakorzenione są w tradycji i nauczaniu społecznym kościoła katolickiego. Obojętne są im również problemy ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Na zakończenie marszu wśród uczestników rozlosowano ufundowane przez sponsorów nagrody. Na zaproszenie proboszcza parafii ks. mgr Krzysztofa Ambrożeja, bawiliśmy się również na II Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez parafię pw. Chrystusa Króla. Zwiększająca się z roku na rok liczba uczestników marszu coraz bardziej integruje środowiska, dla których wartości chrześcijańskie, tradycja, patriotyzm i wyznawana wiara są ciągle ważne i aktualne, są drogowskazem w ich życiu.

Organizatorami marszu corocznie są rodziny z Ruchu Światło-Życie Domowy Kościół.

Foto: K. Janeczko/zPrawa.pl

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.