Węgierskie Hajduszoboszlo – kuszący partner Dzierżoniowa

Węgierskie Hajduszoboszlo – kuszący partner Dzierżoniowa

O tym, że Polak i Węgier to „dwa bratanki… i do szabli, i do szklanki” wiadomo nie tylko w Dzierżoniowie. Jednak to właśnie Dzierżoniów jako pierwsze polskie miasto podpisał w ubiegłym roku umowę partnerską z popularnym węgierskim kurortem wypoczynkowym Hajduszoboszlo.

Umowę o partnerstwie obu miast podpisano we wrześniu ubiegłego roku. W październiku 2015 roku, na cześć zawiązania współpracy z nowymi partnerami, rondu przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Daszyńskiego nadano nazwę Rondo Węgierskie.  We wrześniu tego roku planowana jest wizyta węgierskiej delegacji z Hajduszoboszlo w Dzierżoniowie. Należy sobie życzyć, żeby zapoczątkowana przed kilkoma miesiącami współpraca rozwijała się z korzyścią dla mieszkańców obu miast.

Hajduszoboszlo leży w północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, 200 kilometrów na wschód od Budapesztu i 20 kilometrów od Debreczyna. Węgierskie miasto słynie z największego w Europie kompleksu basenów z wodami termalnymi. Warunki do wypoczynku są w nim znakomite. Choć stałych mieszkańców jest tam niewiele ponad 23 tysiące, to w ciągu roku Hajduszoboszlo odwiedzane jest przez około 400 tysięcy turystów z samej tylko Polski. Miasto cieszy się też wielką popularnością wśród Rumunów i naturalnie samych Węgrów. Ciekawostkę stanowi fakt, że wydawane są w nim czasopisma również w języku polskim.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.